gość biblioteki na tle półek z książkami     13 kwietnia Biblioteka Gminna w Szumowie miała ogromną przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Pawła Beręsewicza, uznanego tłumacza oraz autora  powieści, opowiadań i wierszy adresowanych do młodych czytelników (między innymi: Więcej niż klub, Tajemnica człowieka z blizną, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Noskawery). Twórczość pisarza była wielokrotnie nagradzana. Spotkanie przebiegło pod hasłem "Baw się czytaniem" i dostarczyło młodym słuchaczom wiele radości i wrażeń.  


     Na początku pisarz w dowcipny sposób opowiedział uczniom V i VI klasy Szkoły Podstawowej w Szumowie o przebiegu swojej kariery zawodowej. Mogliśmy usłyszeć, iż Pan Paweł pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie  zajął się pisaniem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. W związku z tym pisarz porozmawiał chwilę z publicznością w języku angielskim. Następnie skierował uwagę słuchaczy w stronę czytelnictwa Autor nadał spotkaniu zabawową formułę „poważnej dyskusji”, podczas której należy przyjąć odpowiednią postawę ciała (z obowiązkowo założoną nogą na nogę), zrobić „mądrą minę” i popijając herbatkę z minifiliżanki porozmawiać z autorem na temat jego książek, czy też zastanowić się, dlaczego ludzie czytają coraz mniej i jakie mogą być tego skutki. Pisarz rozmawiał z dziećmi na temat: kryminałów, piłki nożnej i pieniędzy -  obrazując każdy z nich swoimi utworami. Opowiadał żywo i barwnie o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając jednak zakończenia przygód.  I tak młodzi słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi, co to są noskawery, kto należy do klubu osiedlowego Fruteks, dlaczego tata Jaśka skrywa pod brodą bliznę i skąd ją ma.
    Na zakończenie spotkania publiczność zadawała autorowi pytania, dzięki którym przekonała się, iż pisarz nie ma swojej ulubionej książki, z każdej jest dumny, natomiast tematykę czerpie z obserwacji, doświadczeń, czy też inspiruje się własną rodziną, jak to było w przypadku Ciumków.
 Wszyscy z ogromnym skupieniem i zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa zaproszonego gościa. Na zakończenie autor rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek. Wierzymy, że to spotkanie zapadnie na długo w pamięci dzieci i zachęci do czytania.
Zapraszamy po książki Pawła Beręsewicza do naszej biblioteki.