pomnik poległychW sobotę 13 października 2018r. w kościele pod wezwaniem NMP w Szumowie odbyła się uroczysta Msza Święta upamiętniająca ofiary masowej egzekucji w Grabówce w 1943r. mieszkańców Gminy Szumowo i jej okolic. Inicjatorami uroczystości była rodzina jednego z wielu tragicznie zmarłych.
Msza Święta w intencji ofiar rozpoczęła się o godzinie 10 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie. Mszę celebrował ks. kan. dr. Sławomir Grodecki i ks. wikary Marek Ulatowski. 
Na uroczystości obecne były rodziny i krewni poległych w Grabówce, przedstawiciel Burmistrza Supraśla Pani Dorota Borecka, Wójt Gminy Szumowo Pan Jarosław Cukierman, ks. kan. dr. Sławomir Grodecki, ks. wikary Marek Ulatowski oraz mieszkańcy Szumowa. 
Po skończonym nabożeństwie uczestnicy udali  się na cmentarz parafialny pod pomnik nieznanego żołnierza, gdzie po wygłoszeniu przemówień i oddaniu hołdu, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wójt Gminy Szumowo oraz Pan Tomasz Wyszomierski złożyli podziękowanie za udział dla wszystkich przybyłych osób. 
 
Grabówka położona w powiecie białostockim, w gminie Supraśl. uznawana jest za miejsce największej zbrodni hitlerowskiej na Podlasiu. Przyjmuje się, że żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi - Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Śmierć ponieśli głównie podejrzani o współprace z poprzednim okupantem. Po wojnie podczas prac ekshumacyjnych odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił. Przy Szosie Baranowickiej w pobliżu Kolonii Baranowickiej znajduje się pomnik Ofiar Wojny symbol męczeństwa tego miejsca, obok którego znajduje się cmentarz,  miejsc spoczynku i grupowych mogił jest jednak znacznie więcej rozsianych w linii ok 3 km. Wśród ofiar masowej egzekucji były osoby pochodzące z naszej Gminy. Ich nazwiska umieszczone są na tablicy pamiątkowej w Grabówce. 
 
Brodowski Czesław lat 33 
Dąbrowski Adolf lat 40 
Dąbrowski Stanisław lat 30 
Figoń Antoni lat 27 
Figoń Jan lat 19 
Figoń Wacław lat 30 
Figoń Władysław lat 62 
Głębocki Edward lat 21 
Kwiatkowski Andrzej lat 39
Lutostański Eugeniusz lat 39 
Maciuszewski Adam lat 40 
Pilawski Antoni lat 34 
Podbielski Franciszek lat 40 
Podbielski Jan lat 39 
Rafalak Tadeusz lat 19 
Tyszka Walenty lat 38 
Wojdylak Jan lat 29 
Wyszomierski Edward lat 22 
Jasko Wacław lat 23