mapaStowarzyszenie „Wizna 1939” oraz Wójt Gminy Szumowo zapraszają wszystkich pasjonatów i miłośników historii na „spotkanie z historią” w dniu 9 listopada 2018r. (piątek) o godz.: 1900 w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie.
Oprócz opowieści o bohaterach i wydarzeniach jakie rozgrywały się min na naszych terenach podczas pamiętnej wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r. zaprezentowana zostanie książka pt. „Bój pod Paprocią i Pęchratką 4 VII 1920 r.”
Książka pod redakcją Prezesa Stowarzyszenia Wizna 1939 Dariusza Szymanowskiego jest zbiorem opowieści, wydarzeń, wspomnień świadków oraz faktów o rzeczywistość bitewnej 1920 r. Jest to opowieść Innocentego Libury, który ochotnicze zmagania pamięta z pierwszej ręki. Zawarty jest tam również element wychowania patriotycznego, które sprawiło, że to właśnie ochotnicy stali się ikonami walki dla całego narodu.


Wydawcą książki jest Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Publikacja została sfinansowana przez Gminę Szumowo, przy wsparciu Gminy Andrzejewo, Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa i Stowarzyszenia „Wizna 1939”.
Podczas spotkania w Szumowie zostanie także powołana Kapituła Medalu „Anioł Pamięci”, którego pomysłodawcą i fundatorem jest Monika Beyer, wnuczka Williama Beyera, bohaterskiego ochotnika, który poległ po heroicznej walce pod Pęchratką, a którego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w Szumowie.
Podczas spotkania będzie można porozmawiać z autorami książki, a także otrzymać nieodpłatnie egzemplarz z podpisami.