tort z okazji Święta Niepodległości11 listopada obchodziliśmy największe polskie święto – 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. W tym dniu w sposób szczególny wspominaliśmy drogę do wolności i wspólnie śpiewaliśmy hymn państwowy i pieśni patriotyczne. Dzieci ze Szkół Podstawowych na terenie Gminy Szumowo świętowały Dzień Niepodległości organizując akademie i apele.
 
Uroczystości, towarzyszące głównym obchodom Święta Niepodległości rozpoczęły się 8 listopada w Szkole Podstawowej w Pęchratce Polskiej. Tam odbyła się wieczornica, na której zaprezentowano montaż słowno-muzyczny ,,Radosna Niepodległość’’ przy akompaniamencie ks. wikariusza Marka Ulatowskiego i dyrektora GOKu w Szumowie Pana Sławomira Śledziewskiego. Był pyszny ,,Tort Niepodległościowy’’ oraz zapalono 11 biało-czerwonych lampionów ,,Światełko dla Niepodległej’’, które poszybowały ku niebu. Na wieczornicy byli obecni wszyscy zaproszeni goście, mieszkańcy wsi Pęchratki i Rynołty oraz uczniowie i nauczyciele. Przedłużeniem radosnego świętowania dnia 9 listopada o godzinie 11.11 było odśpiewanie hymnu państwowego, rozstrzygnięcie konkursu poezji patriotycznej ,,Najpiękniejszy wyraz-Ojczyzna’’ oraz lot ku niebu 11 balonów biało-czerownych i 11 gołębi, które symbolizują wolność i pokój.
9 listopada w Szkole Podstawowej w Szumowie odbył się apel przygotowany przez uczniów klas: V,VI,VII i III gimnazjum, którzy przybliżyli nam wydarzenia historyczne związane z utratą niepodległości przez Polskę oraz trud kilku pokoleń Polaków dążących do jej odzyskania. Chór i utalentowani soliści odśpiewali pieśni patriotyczne, a o 11.11 hymn Polski.
Tego samego dnia w Szkole Podstawowej w Srebrnej odbyła się uroczysta akademia połączona z koncertem pieśni patriotycznych, przygotowana przez uczniów pod okiem pań: Renaty Bączyk, Agnieszki Boguskiej, Marleny Nowak, Elizy Meszkowskiej i Katarzyny Jastrząb. Uczestnicy akademii przyłączyli się do akcji ,,Rekord dla Niepodległej’’ ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Wyjątkowa biało-czerowna dekoracja, kotyliony, galowy ubiór, chorągiewki w rękach najmłodszych dzieci, wprowadziły wszystkich w nastrój refleksji i dumy z bycia Polakiem. Zaproszeni goście, społeczność szkolna i rodzice z zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny.
Korzystając z uroczystej atmosfery święta narodowego, przedstawiciele władz samorządowych Wójt Gminy Szumowo Pan Jarosław Cukierman i Sekretarz Gminy Szumowo Pani Hanna Szabłowska podziękowali i wręczyli uczniowi klasy IV, Kacprowi Perkowskiemu, list gratulacyjny oraz drobny upominek w dowód uznania za postawę zasługującą na najwyższe uznanie i właściwą reakcje w sytuacji zagrożenia życia drugiego człowieka. Kacper 13 października 2018 roku, udzielając pierwszej pomocy poszkodowanej w wypadku drogowym, wykazał wielką wrażliwość na drugiego człowieka. Na koniec uroczystości zostały wręczone dyplomy, wyróżnienia i nagrody zwycięzcom szkolnych konkursów plastycznych i recytatorskich. Wspaniały jubileusz zakończył się słodkim poczęstunkiem dla wszystkich gości, nauczycieli i rodziców.
Możliwość świętowania tej wspaniałej rocznicy uświadomiła wszystkim, że dzięki sile, odwadze i oddaniu kilku pokoleń Polaków możemy żyć w naszym pięknym kraju i możemy być dumni z bycia Polakami. Wiele młodych ludzi przekonało się, iż mają wobec Ojczyzny obowiązek i dzięki pracy, miłości i trosce są prawdziwymi patriotami i godnie reprezentują i rozsławiają imię Polski.