W dniach 28-30 czerwca członkowie orkiestry dętej i dziewczęta z zespołu Mażoretek wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Wyjazd był formą podziękowania za całoroczną pracę na rzecz Gminy Szumowo.
Podczas trzech dni pobytu udało się nam odwiedzić wiele fascynujących miejsc, poznać kawałek historii naszego kraju.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku- największego ceglanego średniowiecznego zamku w Europie, znajdującego się na elitarnej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek jest dziś siedzibą żywego ośrodka muzealnego, ściągającego każdego roku ponad półmilionową rzeszę turystów z całego świata. Jest miejscem spotkań ludzi nauki i kultury, dziennikarzy i polityków, jest plenerem nowo powstających filmów i odbywających się często koncertów. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki był dwugodzinny pobyt w Parku Linowym. Podczas pokonywania trasy można było spotkać różnego rodzaju przeszkody: mosty, kładki, siatki czy zjazdy ukośną liną. Przy gwarantowanej zabawie uczestnicy wycieczki na zakończenie dnia dostarczyli sobie troszkę adrenaliny i niezapomnianych wrażeń.
Następny dzień obfitował w kolejne atrakcje. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Gdańska.
Tam zwiedzaliśmy „Hewelianum” - nowoczesne centrum nauki .Nad miejscem tym czuwa duch legendarnego gdańskiego astronoma-Jana Heweliusza. W odrestaurowanych obiektach zobaczyliśmy stałe wystawy interaktywne: fizyczną „Z energią!”, historyczne „Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk” oraz „Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią”, ekspozycję matematyczną „Łamigłówka” oraz geograficzną „Dookoła Świata”. Miejsce to świetnie łączy edukację z rekreacją, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Następnie swoje kroki skierowaliśmy do Katedry Oliwskiej. Tam wysłuchaliśmy koncertu organowego.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Sopotu i przejście na Molo. Jeden z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-rozrywkowych, wizytówka kurortu.
Dzień zakończyliśmy w Sopockim Aquaparku. Z ochotą skorzystaliśmy z atrakcji tam dostępnych: basenów rekreacyjnych, jacuzzi, basenu z falami, leniwej rzeki a także zapierających dech w piersiach zjeżdżalni. Trzygodzinny pobyt pozwolił na zregenerowanie sił.

Ostatni dzień naszej wspólnej wycieczki rozpoczęliśmy spacerem na starym mieście podziwiając architekturę znajdujących się tam budowli takich jak : Bazylikę Mariacką, Dwór Artusa, Złota Brama , słynna brama wodna- Żuraw oraz inne zabudowania starego miasta Gdańsk. Po kilkuminutowej sesji fotograficznej przy fontannie Neptuna udaliśmy się na rejs statkiem na Westerplatte.
Krótki pobyt na plaży, kąpiel w morzu pozwoliła nam na ochłodzenie się i zregenerowanie sił na powrotną podróż do Szumowa. Z żalem opuszczaliśmy jedno z piękniejszych miast naszego kraju.

                                                                                                          Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie