Zdjęcie z Dożynek - Wieniec dożynkowy31 sierpnia w Szumowie odbyły się Dożynki Gminne. W ostatnią sobotę sierpnia rolnicy z Gminy Szumowo dziękowali za zebrane tegoroczne plony. To już czwarta z kolei taka udana impreza.
Obchody rozpoczęła dziękczynna Msza św, która odbyła się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Szumowie. Po Mszy św. uczestnicy Dożynek Gminnych barwnym korowodem niosąc wieniec dożynkowy przemaszerowali na plac przy ulicy Wyzwolenia, gdzie rozpoczęła się część oficjalna uroczystości.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, zaproszeni goście w tym poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka, poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski, poseł na Sejm RP Jacek Żalek, poseł na Sejm RP Lech Kołakowski, który odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego , Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski oraz został odczytany list od Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego. Wszystkie słowa skierowane zostały do mieszkańców, zwracając się przede wszystkim do rolników, których całoroczna praca uwieńczona jest dożynkami.
Po czym nastapił obrzęd dzielenia chleba. Tegorocznymi Starostami dożynkowymi byli Państwo Anna i Marek Gumowscy z miejscowości Radwany Zaorze.

Coroczne święto plonów rolnych to także okazja do doskonałej zabawy. Na brak atrakcji nie można było narzekać. Odbyły się wystawy płodów rolnych , zabytkowych ciągników, kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych przygotowane przez sołectwa Gminy Szumowo.

Część artystyczną rozpoczął Koncert Orkiestry Dętej z Szumowa i zespołu mażoretek Arabeska. Ksiądz Marek Ulatowski zaśpiewał kurpiowskie przyśpiewki. Zaprezentowały się, również zespoły ludowe z Sadownego „ Sadowianki” i  z Ostrowi Mazowieckiej „ Bez wianka”.

W trakcie dożynek dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody strongmanów z Polski i Ukrainy. Zespół strongmanów z Polski wygrał i zostały wręczone puchary z rąk poseł na Sejm RP Bernadety Krynickiej, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Marka Olbryś i Wójta Gminy Szumowo Jarosława Cukierman.

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Laureatami konkursu na najlepszą potrawę lokalną zostali:
I miejsce – KGW Srebrna „ Sreberka” za potrawę o nazwie ,,Ser Srebrzak”
II miejsce – KGW Srebrny Borek „Boróweczki” za potrawę o nazwie ,,Zaguby podlaskie”
III miejsce – mieszkańcy miejscowości Radwany Zaorze- Mroczki Stylongi za potrawę o nazwie ,, Schab na runie leśnym”

W konkursie na najciekawsze stoisko dożynkowe zwycięzcami konkursu zostali mieszkańcy miejscowości Radwany Zaorze i Mroczki Stylongi. Do konkursu zgłosiło się 11 stoisk przygotowanych przez mieszkańców Gminy Szumowo z następujących miejscowości: Srebrna, Srebrny Borek, Ostrożne, Wyszomierz Wielki, Paproć Duża, Szumowo, Zaręby Jartuzy, Głębocz Wielki, Łętownica, Żabikowo Rządowe, Prywatne i Kalinowo oraz Radwany Zaorze i Mroczki Stylongi.

Natomiast w konkursie na wiersz i fraszkę o gminie szumowo laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Klaudia Korytkowska za wiersz pt. ,, Nasza Gmina”
II miejsce - Bogumiła Glińska za wiersz pt. ,, Leśna Gmina’’
III miejsce – Renata Bączyk za wiersz pt. ,, Jest taka gmina...”

Gwiazdą wieczoru był Janusz Laskowski. Na koncert przybyły tłumy widzów. Wystąpił, również zespół Pauper Band, Loverboy i Densi a po północy zabawę poprowadził DJ. Echo wesołej zabawy w rytmie disco rozchodziło się do późnych godzin nocnych. Podczas koncertów odbył się efektowny pokaz tańca z ogniem zaprezentowany przez Panie z GOK Śniadowo.

Dziękujemy sponsorom i organizatorom za udane zakończenie lata oraz mieszkańcom Gminy Szumowo za zaangażowanie i uczestnictwo podczas Dożynek Gminnych 2019 r.

Fotogaleria

Czesć 1

Czesć 2

Czesć 3

Czesć 4

Czesć 5