11 września br. na terenach rekreacyjnych „ mini skansenu” w Szumowie mieszkańcy mogli podziwiać historyczne widowisko, galowy pokaz kawaleryjski w ramach projektu „Wrześniowy Szlak 1939-2019: konna wyprawa śladami Pułku 3 Strzelców Konnych”
W rozbitym obozowisku zaprezentowany został efektowny pokaz umiejętności kawalerzystów i ich koni. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a w szczególności najmłodszy uczestnik musztry 8-letni Marek. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zajęcia edukacyjne z kawalerzystami skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz wystawa historyczna. W jednym z budynków „mini skansenu” zostały wyświetlone filmy upamiętniające wrześniowe wydarzenia.

Celem wyprawy kawalerzystów jest odtworzenie 700 kilometrowego szlaku walk Pułku 3 Strzelców Konnych z okresu Kampanii jesiennej wojny polskiej 1939, w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Oddanie hołdu poległym i zmarłym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych i upamiętnienie walk. Drugim równorzędnym celem jest edukacja społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży na temat kampanii jesiennej 1939r. i uświetnienie lokalnych obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Trasa wyprawy biegnie przez teren trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Rozpoczęła się na stacji kolejowej Czerwony Bór, gdzie P3SK dotarł transportem kolejowym ze swojego garnizonu w Wołkowysku. Dalej wiedzie przez Czerwin, Dzwonek, Truszki, Śniadowo, Zambrów, Hodyszewo, Olszewo, Narew, Białowieżę, Hajnówkę (Kalenkowicze, które z zrozumiałych powodów musimy ominąć – Białoruś), Mielnik, Biała Podlaska, Kijany, Lubartów, Kock, Wola Gułowska i Kalinowy Dół. W trakcie wyprawy kawaleria trzykrotnie przeprawi się przez Narew, po jednym razie przez Bug, Wieprz i Tyśmienicę.

Galeria zdjęć: