W niedzielę 6 października 2019 roku w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej XV edycji „Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim” w 2019 roku. Konkurs organizowany był przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu  i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Organizatorzy postawili sobie za cel wyróżnienie mieszkańców i instytucji naszego regionu szczególnie dbających o wiejskie, drewniane budownictwo dawnego Podlasia.

Na uroczystym przyznaniu i wręczeniu nagród obecny był Wójt Gminy Szumowo Pan Jarosław Cukierman, który odebrał dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł za zajęcie III miejsca w konkursie.
Juri oceniało min. stan obiektu z zachowaniem tradycji regionalnej, otoczenie, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny oraz zgromadzone narzędzia i eksponaty. Nagrodzona kuźnia została przeniesiona do Szumowa w 2016 roku z miejscowości Łady Polne, gdzie została wybudowana w XIX w. Kuźnia posiada palenisko wykonane z cegły ceramicznej oraz bogate wyposażenie i sprzęty kowalskie. Watro wspomnieć, że podczas większych imprez gminnych takich jak coroczne Dożynki gminne, kuźnia „ożywa” poprzez pokazy kunsztu kowalskiego.