Czwartego października Biblioteka Gminna w Szumowie po raz drugi zorganizowała NOC BIBLIOTEK. To już V edycja OGÓLNOPOLSKIEJ NOCY BIBLIOTEK, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Akcja promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. My na tę imprezę zaprosiliśmy nie tylko naszych czytelników ale wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Akcję rozpoczęliśmy od emisji familijno – przygodowego filmu "Ptyś i Bill" . Film został nakręcony na podstawie komiksu "Ptyś i Bill" (wydawnictwo Egmont) w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Jest to opowieść o Billu rudym, niesfornym spanielu, który marzy o nowym domu oraz Ptysiu rudowłosym chłopcu, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty. Po seansie filmowym dzieliliśmy sie wrażeniami. Dzieci opowiadały, które sceny najbardziej im się podobały jak wyglądają ich przyjaźnie z psami i o adopcji zwierząt. Kolejnym punktem Nocy bibliotek było głośne czytanie dzieciom. Do tego zadania zaprosiliśmy babcie, które miały okazję znaleźć wspólny język z młodszymi czytelnikami. Dzieci pilnie słuchały czytanych i opowiadanych bajek.
Następnie młodsi uczestnicy nocy bibliotek grali w gry i zabawy literacko - ruchowe. Młodzież podzieliła się na dwie grupy i zabrała się do wykonywania zadań. Pierwsze zadanie polegało na znalezieniu ukrytej w bibliotece wiadomości, odczytaniu jej i wykonaniu prostego ćwiczenia. Następnie grupy układały z rozsypanki wiersz Juliana Tuwima „Okulary”. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu dalszej części wiersza, którego początek otrzymały. Uczestnicy mieli dużo pomysłów na wykonanie tego zadania a przy tym dużo śmiechu i zabawy. Kolejne zadanie polegało na wymyślaniu rymów do własnych imion. Tu dzieci wykazały się dużą dawką humoru i dystansu do siebie. Na zakończenie tej części nocy w podziękowaniu za udział dzieci otrzymały od biblioteki małe upominki i coś słodkiego.
Wieczorem do naszej biblioteki zawitali czytelnicy dorośli, którzy również uczestniczyli w NOCY BIBLIOTEK.Dorośli rozmawiali przy herbatce o książkach, które ostatnio przeczytali. Kolejnym punktem nocy była gra karciana - „Flirt z Markiem Hłaską”, która przyniosła wiele zabawy i spowodowała wybuchy salw śmiechu do łez.  Uczestnicy poznali wiele cytatów z książek Hłaski. Następnie dyskutowano na temat odprężenia i relaksu po pracy. Okazało się, że dla jednych relaksem jest czytanie książek dla innych oglądanie telewizji ale znaleźli się i tacy, którzy odpoczywają przy kolorowankach dla dorosłych. Ta forma wzbudziła zainteresowanie uczestników NOCY BIBLIOTEK. Wbrew pozorom kolorowanki dla dorosłych są sposobem na wyciszenie, zebranie myśli oraz pobudzenie wyobraźni. Relaksacyjne kolorowanki dla dorosłych maja bardzo skomplikowane. Są to mandale, smoki, fantazyjne tatuaże. Wypełnianie obrysów kolorami pomaga też zwalczać bezsenność, w prosty sposób uwalniając głowę z natłoku myśli.
Akcję zakończyliśmy późną nocą. Zabawa była pouczająca więc za rok ponownie weźmiemy w niej udział.