11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku obchodzona była 101 rocznica Odzyskania Niepodległości.


Główne obchody w gminie Szumowo, tradycyjnie odbyły się 11 listopada i rozpoczęły od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym, gdzie młodzież z Zespołu Szkół w Szumowie zaprezentowała okolicznościową część artystyczną.

 

Tradycyjnie, po mszy świętej mieszkańcy, władze państwowe, władze samorządowe na czele z lokalną orkiestrą dętą , mażoretkami , odświętnie umundurowanymi członkami OSP , przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Szumowskiej i harcerzami przemaszerowali na cmentarz parafialny pod pomnik Żołnierzy Poległych za wolność Ojczyzny. Pod pomnikiem głos zabrał Wójt Gminy Jarosław Cukierman, senator-elekt Marek Adam Komorowski oraz poseł-elekt Stefan Krajewski. W hołdzie poległym żołnierzom oddano salwę honorową, złożono wieńce i zapalono znicze. Dla uczczenia pamięci, władze samorządowe złożyły również wieńce przy pomnikach miejsc pamięci narodowej w Srebrnej, Paproci Dużej i Łętownicy. 

W gminie Szumowo odbywały się imprezy towarzyszące obchodom 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Gminy, Zespół Szkół w Szumowie, Szkołę Podstawową w Srebrnej i Paproci Dużej.

Planowany jest VIII Przegląd Pieśni Patriotycznej ,, Jestem Polakiem” w wykonaniu Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 14 listopada br. o godz. 10.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie.