Pół wieku temu, dwadzieścia pięć par z Gminy Szumowo stanęło na ślubnym kobiercu. Z tej okazji 18 lipca 2020 roku odbyła się uroczystość Złotych Godów, które obchodzi się po 50-ciu latach wspólnego pożycia. Było to wyjątkowe spotkanie, jako że nielicznym parom dana jest możliwość przeżycia wspólnie tak wielu lat w małżeństwie. Taki staż małżeński robi naprawdę wrażenie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji jubilatów celebrowaną przez Księdza Proboszcza w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Szumowie – Sławomira Grodeckiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie.

Za zgodność pożycia małżeńskiego, trud pracy i wyrzeczeń dla dobra założonej przed ponad pół wiekiem rodziny, za wychowanie dzieci, za noce przy nich nieprzespane, za cierpienia, łzy, radości, za każdy siwy włos nasi Jubilaci zostali odznaczeni medalem „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na mocy ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. Aktu odznaczenia dokonał Wójt Gminy – Pan Jarosław Cukierman w towarzystwie Skarbnika Gminy – Pani Haliny Dmochowskiej i Z-cy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – Pani Agnieszki Żochowskiej.

Medale otrzymali:

 1. Danuta i Henryk Kurant
  2. Janina i Zdzisław Choromańscy
  3. Barbara i Józef Czesław  Siedleccy
  4. Alina i Wacław Tadeusz  Krajewscy
  5. Jadwiga i Jerzy Paweł  Tatko
  6. Walentyna i Jan Libuda   
  7. Barbara i Czesław Kowalewscy
  8. Irena i Henryk Jan Grodzcy
  9. Irena i Edmund Stanisław Sadowscy
  10. Elżbieta Lucyna i Mirosław Śledziewscy
  11. Teresa i Ryszard Jan Zakrzewscy   
  12. Anna i Kazimierz Tatko
  13. Halina i Eugeniusz Dębek
  14. Irena i Henryk Mieczysław Wardaszka
  15. Bożenna i Tadeusz Godlewscy
  16. Anna i Tadeusz Bączyk
  17. Teresa i Romuald Bączyk
  18. Teresa i Stanisław Jastrząb
  19. Stanisława Krystyna i Stanisław Szczepańscy
  20. Elżbieta i Jan Ciesielscy
  21. Helena i Franciszek Ambroziak
  22. Irena i Hipolit Czesław Liżewscy
  23. Marianna Helena i Czesław Jastrzębscy
  24. Celina i Tadeusz Kurant
  25. Janina i Wirginiusz Antoni Suscy

                Wójt Gminy Szumowo zwracając się do Dostojnych Jubilatów serdecznie pogratulował przeżycia tak wielu lat w jednym związku małżeńskim, życząc dobrego zdrowia, pogody ducha , wiele spokoju i radości z każdego wspólnie przeżytego dnia oraz doczekania kolejnych pięknych jubileuszy.

                Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Dętej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie i występ Zespółu Mażoretek Arabeska.

Zwieńczeniem uroczystości był uroczysty obiad i tradycyjny tort.