Tereny rekreacyjne przy ul. Wyzwolenia w Szumowie tzw. mini skansen to miejsce szczególne. To tutaj odbywają się różnego rodzaju imprezy, spotkania, wydarzenia kulturalne i historyczne. To miejsce gdzie można poznać ciekawych ludzi oraz zapoznać się z różnego rodzaju wydarzeniami historycznymi jakie miały miejsce w naszych okolicach na przestrzeni lat. W sierpniu na terenie „mini skansenu” odbywały się różnego rodzaju wydarzenia takie jak: spotkanie uczestników rajdu historycznego p.n. „Rok 1920 na Ziemi Ostrowskiej”, premiera filmu „Niezłomny- Uśnik 1946”. Nasz „mini skansen” znalazł również nowe zastosowanie. Na jego terenie bowiem odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa.

 W sobotę 22 sierpnia odbył się autokarowy rajd historyczny pn. „Rok 1920 na Ziemi Ostrowskiej” zorganizowany w ramach projektu „Pamiętamy 1920-2020”. Uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsca bitew oraz potyczek z oddziałami sowieckimi na terenach położonych na Ziemi Ostrowskiej i okolic m. in.: Jasienicę, Zaręby Kościelne, Małkinię Górną, Zaszków, Paproć Dużą oraz Szumowo.

Uczestnicy rajdu odwiedzili w Paproci Dużej Kopiec upamiętniający poległych żołnierzy 201 Pułku Piechoty. W Szumowie natomiast, w towarzystwie Joanny Milewskiej- kierownik Biblioteki Gminnej w Szumowie oraz bibliotekarki Danuty Liżewskiej uczestnicy rajdu zwiedzili Izbę Pamięci, a następnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie pochowano ochotników z 201 Pułku Piechoty. Całe wydarzenie zakończono ogniskiem na terenach rekreacyjnych przy ul. Wyzwolenia w Szumowie.

 Projekt „Pamiętamy 1920-2020” dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Premiera filmu „Niezłomny- Uśnik 1946” odbyła się 29.08.2020. W premierze wzięły udział osoby które uczestniczyły w realizacji zdjęć, montażu filmu oraz zaproszeni goście. „Niezłomny- Uśnik 1946r.” to krótkometrażowy film fabularny wyreżyserowany przez Pana Artura Szczubełka. Jest on inspirowany prawdziwymi wydarzeniami związanymi z zapomnianą już bitwą pod Uśnikiem z 18.02.1946 roku. Protagonistą historii jest członek partyzantów o pseudonimie „Młody”. Adaptując się do trudnej i przytłaczającej rzeczywistości „Młody” musi zmierzyć się z porzuceniem marzeń o spokojnym życiu. Do zdjęć zaangażowanych zostało ponad 50 statystów i aktorów. W najbliższym czasie przewidziany jest pokaz filmu dla mieszkańców gminy Szumowo.W realizacji filmu brali udział mieszkańcy gminy Szumowo. 

W sierpniu tereny rekreacyjne wykorzystywane były jako plener do profesjonalnej sesji zdjęciowej, odbyła się tu bowiem sesja wizażu przygotowanego przez Panią Joannę Gwardiak. Pan Zbigniew Kołdys wykonał zdjęcia modelce Pani Mai Rokickiej.