Nawiązując do narodowych tradycji i obyczajów Województwo Podlaskie, Gmina Szumowo oraz Gminny Ośrodek Kultury 28 sierpnia 2016 roku organizują DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE w Szumowie.

Korowód wieńców dożynkowych, obrzędy dożynkowe, uroczysta Msza Dziękczynna, występy zespołów ludowych, a także wielobarwny kiermasz, liczne konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko, wystawa sprzętu rolniczego, koncerty gwiazd muzyki - to wszystko sprawia, że doroczne „Święto Plonów” stanie się wspaniałym wydarzeniem.

Dożynki to impreza, która ma ambicje pokazywać to, co w regionie najlepsze. To jedna z największych, otwarta dla wszystkich impreza, budująca tożsamość społeczności lokalnej oraz edukująca kolejne pokolenie mieszkańców.

Początkowo dożynki miały być gminne- będą wojewódzkie. Do ich organizacji włączył się samorząd województwa podlaskiego. Z uroczystością Święta Plonów połączone zostały obchody 150-lecia Kościoła Parafialnego pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie.

 Dożynki wojewódzkie rozpoczną się w Białymstoku o godz. 10:00 Nabożeństwem w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP. Następnie uroczystość przeniesie się do Szumowa, gdzie o godz. 12.00 w kościele pw. NMP Częstochowskiej odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Janusza Stepnowskiego. Poświęcone zostaną również wieńce dożynkowe. Z kościoła pw. NMP Częstochowskiej korowód dożynkowy przemaszeruje na plac pomiędzy ulicami 1 Maja – Wyzwolenia. Program przewiduje, że około godziny 13:30 rozpocznie się część oficjalna z przemówieniami zaproszonych gości i gospodarzy. Tradycyjnie Starostowie Dożynek wręczą Gospodarzowi Dożynek - Marszałkowi Województwa Podlaskiego- bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

Oficjalna część zakończy się ok godz. 15:00 i rozpocznie się część artystyczna rolniczego świętowania. Odbędą się wówczas koncerty zespołów folklorystycznych, wręczone zostaną nagrody w konkursach organizowanych przez Gminę Szumowo i Urząd Marszałkowski m.in.: “Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, „Żniwa mogą być bezpieczne”, „Najpiękniejszy ogródek przydomowy w Gminie Szumowo”, „Maskotkę promocyjną Gminy Szumowo”, a także konkursów organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Odbędą się również prezentacja największych producentów rolnych z Gminy Szumowo.

Około godziny 18:00 rozpoczną się koncerty zespołów Wśród tegorocznych gwiazd, które będą bawić dożynkową publiczność, na scenie wystąpi Pauper Band, Skiela Kapela, Mega Stars, Diadem oraz gwiazda wieczoru Krzysztof Krawczyk.

Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych. Nie zabraknie oczywiście miasteczka zabaw dla dzieci. Impreza skierowana jest do szerokiego kręgu mieszkańców województwa podlaskiego i mamy nadzieję, że już na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych regionu.

Bogaty program kulturalno-rozrywkowy oraz liczne atrakcje zapewniają przybyłym na imprezę niezapomniane przeżycia, a dzieciom pozwalają cieszyć się ostatnimi chwilami wakacji.