Z życiem dawnej wsi będzie można się zetknąć zwiedzając starą zagrodę wiejską w Szumowie.

Ginące przykłady drewnianego budownictwa wiejskiego postawiono na terenach przykościelnych, udostępnionych dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza Sławomira Grodeckiego.

Centralnym obiektem mini skansenu jest urokliwy budynek chałupy mieszkalnej. W jej wnętrzu zgromadzono wiele ciekawych, używanych na co dzień eksponatów.

Jedną z atrakcji będzie także kuźnia. Jest to jeden z nielicznych tego typu obiektów w regionie. W środku zwraca uwagę kolekcja dawnych narzędzi kowalskich:miech ręczny, kowadło na pniu, wiertarki ręczne, obcęgi, kleszcze i młoty.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć również stodołę, spichlerz,chlewy, pasiekę.  

Zwiedzając kolejne obiekty można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu.

Podziękowania należą się mieszkańcom gminy, którzy bardzo pomagają przy wyposażeniu mini skansenu. Przynoszą oni różnego rodzaju przedmioty związane z dawnym życiem wsi. Bardzo często są to rodzinne pamiątki.

Prace zarówno przy budowie jak i wyposażeniu budynków wspierają również pracownicy Urzędu Gminy. To w ich rękach często są ostatnie szlify i dopieszczenie wystroju.

Zwiedzanie mini skansenu będzie niewątpliwą atrakcją podczas Dożynek Wojewódzkich organizowanych w Szumowie w dniu 28.08.2016 r.

Serdecznie zapraszamy.