Zdjęcie -Dożynki Województwa Podlaskiego w Szumowie, wieniec dożynkowy.Drodzy Państwo, szanowni goście i mieszkańcy gminy.
W imieniu organizatorów serdecznie Państwu dziękujemy za udział w tegorocznych Dożynkach.
Dożynki to impreza, która ma za zadanie pokazywać to, co w regionie najlepsze. To jedna z największych, otwarta dla wszystkich impreza, budująca tożsamość społeczności lokalnej oraz edukująca kolejne pokolenia mieszkańców.
W uroczystościach w tę wyjątkową niedzielę, która na pewno zapisze się w kartach historii Gminy Szumowo uczestniczyli m.in.: Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski, wysłannicy Arcybiskupa Jakuba - Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, Ks. Proboszcz Sławomir Grodecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki, poseł na Sejm Mieczysław Baszko, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, członek zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, radni Sejmiku Wojewódzkiego, starostowie i wójtowie z terenu województwa podlaskiego oraz wielu innych znamienitych gości.

Dożynki wojewódzkie rozpoczęły się w Białymstoku o godz. 10:00 Nabożeństwem w Cerkwi pw. Zaśnięcia NMP. Następnie uroczystość kontynuowana była w Szumowie i rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 12.00 pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Janusza Stepnowskiego w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie.
Po dożynkowym przemarszu z kościoła na plac przy ulicy 1 Maja i Wyzwolenia rozpoczęła się część oficjalna z przemówieniami zaproszonych gości i gospodarzy. Tradycyjnie Starostowie Dożynek wręczyli Gospodarzowi Dożynek - Marszałkowi Województwa Podlaskiego - bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów od tutejszych rolników.
Po godz. 15:00 rozpoczęła się część artystyczna rolniczego świętowania. Odbyły się koncerty zespołów folklorystycznych, wręczono nagrody w konkursach organizowanych przez Gminę Szumowo i Urząd Marszałkowski m.in.: “Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, „Żniwa mogą być bezpieczne”, „Najładniejszy ogródek przydomowy w Gminie Szumowo”, „Maskotkę promocyjną Gminy Szumowo”, a także konkursów organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Odbyły się również prezentacje największych producentów rolnych z Gminy Szumowo.
Około godziny 18:00 rozpoczęły się koncerty zespołów, które bawiły dożynkową publiczność. Na scenie wystąpili m.in.: Pauper Band, Skiela Kapela, Mega Stars, Diadem oraz oczywiście gwiazda wieczoru Pan Krzysztof Krawczyk.
Dożynkom towarzyszyły wystawy płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasze produktów kulinarnych i żywnościowych oraz degustacja potraw przygotowanych przez społeczeństwo Gminy Szumowo.

Zapraszamy do oglądania. Oj działo się, działo...