W dniach 10-11 września 2016 r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie.

 

Na zaproszenie Marszałka Województwa Podlaskiego nasze województwo reprezentowały Panie z Wyszomierza Wielkiego: Alina Wojsz, Elżbieta Libuda, Wanda Gumowska, Krystyna Wojsz, Teresa Prosińska i Elżbieta Godlewska oraz Sekretarz Gminy Hanna Szabłowska.

Stoisko degustacyjne produktów regionalnych przygotowane przez nasz Panie cieszyło się ogromną popularnością wśród uczestników dożynek. Pirogi, naleśniki, kiszka ziemniaczana, chlebek swojski ze smalczykiem, bigos i nie tylko … robiły PRAWDZIWĄ FURORĘ. Nie zabrakło na stoisku także tradycyjnego sękacza i domowych ciasteczek.
 
Na stoisku można było podziwiać również piękne haftowane obrazy, kwiaty robione szydełkiem i serwety, rzeźby i inne piękne dzieła wykonane przez naszych lokalnych artystów.
Reprezentowaną przez Gminę Szumowo wystawę promującą Województwo Podlaskie  odwiedzało wielu znakomitych gości, m.in. Pan Minister Jacek Bogucki z małżonką i wielu innych. 
 
W niedzielę po oficjalnych uroczystościach dożynkowych do stoiska Województwa Podlaskiego zawitał wyjątkowy gość – Prezydent RP Pan Andrzej Duda z małżonką. Nie omieszkali skosztować pyszności przygotowanych przez nasze Panie. Pierwszej Damie RP szczególnie posmakował bigos.
 
W imieniu samorządu i mieszkańców Gminy Szumowo Sekretarz Gminy Szumowo wręczyła Prezydenckiej Parze upominek w postaci kosza podlaskich smakołyków.
 
Uczestnicy Dożynek Prezydenckich z pewnością zapamiętają nasze stoisko.
 
fot. Hanna Szabłowska
fot. Michał Skiepko