Jak z arbuza zrobić  nieszablonową i oryginalną ozdobę stołu? Ile możliwości drzemie w marchewce, cebuli  czy jabłkach, przekonały się goszczące w  Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie mieszkanki Ostrożnego, Żabikowa i Szumowa , które w dniu 24 września 2016 r. wzięły udział  w pierwszym z cyklu trzech warsztatów carvingu zaplanowanych do realizacji w ramach projektu „Sztukmistrzynie – wiejska pracownia kobiet kreatywnych” realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Żabikowie Rządowym i GOK Szumowo.
Czym jest carving? To sztuka dekorowania potraw - nie tylko tych na szczególne okazje - misternie „rzeźbionymi” owocami i warzywami. Ojczyzną tej niecodziennej sztuki są kraje azjatyckie, ale zyskuje ona coraz większą popularność i w Polsce.
Kurs poprowadziła pani Joanna Czarkowska, specjalistka z  Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

 

Potem pod jej bacznym okiem uczestniczki warsztatów uczyły się wykonywać, m.in. łabędzie i „schodki” z jabłek, tulipany z surowej marchewki, róże z białej rzepy, lilie z cebuli, kwiaty i wachlarze z ogórka, przestrzenne  ozdoby z pora  i wiele innych cudeniek, z których w efekcie powstały wspaniałe kompozycje  owocowo – warzywne , zachwycające swoim wyglądem, kolorystyką i kunsztem wykonania.

Panie dowiedziały się również , jak przechowywać te wszystkie wspaniałości, żeby jak najdłużej cieszyły oczy biesiadników, poznały tajniki dekoracyjnego składania serwetek oraz wspólnie z panią Joanną przygotowały kompozycję kwiatową na stół biesiadny.

Mamy nadzieję, że oprócz  zdobycia cennych umiejętności  i inspirujących pomysłów warsztaty dostarczyły uczestniczkom  wielu przyjemnych doznań estetycznych, pozwoliły  spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze.

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalnej Grupy Działania „Brama na Bagna”.