Zdjęcie z warsztatów wyplataniaPanie z gminy Szumowo poznały tajniki powstawania wyrobów z wikliny papierowej.
W dniach 24 listopada i 1 grudnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie odbyły się świąteczne warsztaty wyplatania z wikliny papierowej. Wzięło w nich udział 15 pań z terenu gminy Szumowo.
Zajęcia poprowadziła Pani Elżbieta Bagińska, która od lat zajmuje się wyplataniem z wikliny papierowej – projektuje i wyplata nowatorskie formy użytkowe, dekoracyjne przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby okolicznościowe.

Inspiracją naszych zajęć były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a głównym celem nauczenie pań wykonania z wikliny choinek i gwiazdek. Ponieważ dla większości uczestniczek było to pierwsze spotkanie z wikliną papierową warsztaty zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap to nauka skręcania papierowych rurek. To zajęcie okazało się trochę bardziej skomplikowane niż by się wydawało, ale sprytne palce naszych pań i cenne wskazówki prowadzącej zajęcia Pani Eli dały efekt w postaci ogromnej ilości materiału plecionkarskiego, z którego później powstały piękne choinki i podstawki pod świeczki w kształcie gwiazd. Pomalowanie powstałych ozdób zakończyło pierwsze spotkanie.
W dniu 1 grudnia panie spotkały się ponownie, by przyozdobić wytworzone wcześniej dzieła i zabezpieczyć je tak, by cieszyły oczy jak najdłużej. Dzięki dużej ilości różnorodnych, barwnych elementów dekoracyjnych przekazanych do dyspozycji uczestniczek, ich ogromnej wyobraźni, kreatywności i poczuciu estetyki oraz inspirującym pomysłom i wskazówkom prowadzącej powstały przepiękne i jakże efektowne ozdoby bożonarodzeniowe.
Jesteśmy pewni, że to dopiero początek naszej przygody z wikliną papierową. Ogromne zainteresowanie jakie wzbudziły warsztaty wśród mieszkańców naszej gminy, niewspółmiernie niskie koszty ich przeprowadzenia w stosunku do uzyskanego efektu, no i przede wszystkim radość i satysfakcja uczestników to dla nas ogromna motywacja do kontynuowania i propagowania tej formy rękodzieła artystycznego wśród naszej gminnej społeczności.

Fotogaleria