ZdjęcieO zaletach monitoringu wizyjnego, jako jednego z podstawowych narzędzi w walce z popełnianymi wykroczeniami i przestępstwami nie trzeba przypominać.

Tym razem dwóch mieszkańców Szumowa zgłosiło się do Urzędu Gminy jako Administratora kamer z prośbą o przejrzenie zapisu z monitoringu. Powodem ich przybycia była skradziona piła spalinowa z samochodu zaparkowanego przed sklepem, gdzie zatrzymali się dosłownie na chwilę swoim służbowym samochodem. Wystarczyła sekunda, by przechodzący mężczyzna zauważył leżącą w samochodzie nową piłę spalinową, którą po prostu ukradł z niezabezpieczonego samochodu i biegiem oddalił się z miejsca zdarzenia. Jak stare przysłowie mówi "Okazja czyni złodziejem" i tak się stało w tym przypadku.

Oczywiście szybka reakcja uprawnionych pracowników urzędu do monitoringu pozwoliła na błyskawiczne ustalenie i zidentyfikowanie sprawcy kradzieży.
Przypomnijmy, że całe te zdarzenie miało miejsce 8 grudnia 2016 r. gdzie według "wszystkich znaków na niebie" miejscowość Szumowo powinna być najbardziej bezpieczną wioską w podlaskim, a to dlatego, gdyż tego dnia, w tym samym czasie odbyło się otwarcie (reaktywacja) Posterunku Policji w Szumowie. Mężczyzna z piłą spalinową w ręku wbiegł w ul. XXX-lecia, gdzie zauważył wile radiowozów oraz mundurowych, po czym szybko się wycofał i oddalił ulicą Wyzwolenia w kierunku Żabikowa. Jak sami widzimy, wzmożona obecność Policji nie odstraszyła złodzieja łatwym zarobkiem. Postanowił zaryzykować. Oczywiście natychmiastowe poinformowanie służb mundurowych doprowadziło do zatrzymania sprawcy kradzieży, który okazał się mieszkańcem gminy Szumowo oraz do odzyskania jeszcze tego samego dnia skradzionej piły spalinowej.
Mamy nadzieję, że wspomniani mieszkańcy Szumowa doceniają zalety zainstalowanego monitoringu wizyjnego oraz wyciągną wnioski na przyszłość.
Zamykajmy samochody, interesujmy się swoim otoczeniem, by nie ułatwiać zadania potencjalnym złodziejom. Następnym razem to my możemy stać się ich ofiarą.