zdjęcie z wycieczkiW dniu 30 sierpnia dzieci z gminy Szumowo uczestniczące w realizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie projekcie „Ocalić od zapomnienia” zwiedziły Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Ponad godzinny spacer po obiekcie i warsztaty w których dzieci wzięły udział to wspaniała lekcja historii i ważny element edukacji regionalnej. Pierwsze kroki wycieczkowicze skierowali do Pałacu – dawnej siedziby hrabiów Starzeńskich. Słowom zachwytu nie było końca, wszystkim bardzo podobały się eksponaty stanowiące wyposażenie pałacowych komnat: gabinetu hrabiego, jadalni i sypialni.

Następnie dzieci zwiedziły skansenowską część muzeum, którą tworzą wiejskie budynki drewniane – mieszkalne i gospodarskie z wyposażeniem wiernie ukazującym warunki życia i pracy mieszkańców wsi na przełomie XIX XX stulecia, Muzeum Weterynarii mieszczące się w dawnych stajniach, wozownię z mnóstwem zabytkowych powozów oraz ekspozycję „Początki mechanizacji rolnictwa” z bogatym zbiorem narzędzi i maszyn rolniczych, sprawnych technicznie lokomobil i ciągników rolniczych. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzały też mieszczącą się w podziemiach oficyny ekspozycję „Tradycje zielarskie” , Ogród Roślin Zdatnych do Zażycia Lekarskiego oraz wystawę obrazującą historię pszczelarstwa i bartnictwa wraz z ogrodem roślin miododajnych. Uzupełnieniem zdobytej wiedzy teoretycznej były warsztaty „Własnoręczny wyrób świec woskowych”, „Pieprz i wanilia, czyli rzecz o roślinach przyprawowych” oraz „Herbatki i leki z ziołowej apteki”.
Nasz wyjazd to niezapomniana, fascynująca podróż do czasów naszych pradziadków, a Muzeum i Skansen w Ciechanowcu to miejsce wprost wymarzone dla spragnionych natury, folkloru i historii. Dzięki ogromnej dbałości o szczegóły w urządzaniu wnętrz, przy odrobinie wyobraźni z łatwością można przenieść się w przeszłość. Z całą pewnością wrócimy tu ponownie, by obejrzeć resztę wspaniałych eksponatów, które musieliśmy pominąć ze względu na ograniczony czas zwiedzania.
Wyjazd jest jednym z działań projektu „Ocalić od zapomnienia” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Stowarzyszenia lokalna Grupa Działania „Brama na Podlasie”.