Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

W dniach 11 i 12  listopada odbyły się dwie wycieczki mieszkańców gminy Szumowo do Warszawy. Wycieczki zorganizowane zostały przez Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Ostrożne w ramach projektu „Razem lepiej” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Lokalnej Grupy Działania Brama na bagna w Strękowej Górze, a także ze środków budżetu gminy Szumowo. Pomocy i wsparcia przy organizacji wycieczki udzielił Wójt Gminy Szumowo oraz Gminny Ośrodek Kultury.
 
Tradycyjnie zabierając wesoły humor i specjalnie zamawiając bezdeszczową pogodę uczestnicy wycieczek zwiedzili między innymi Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Stare Miasto oraz wystawę Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie.
 
Centrum Nauki Kopernik jest  to duży gmach, w którym czeka wiele naukowych atrakcji. Interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych  To świat samodzielnego eksperymentowania. Tuż przy wejściu gości wita robot, który wielu osobom przypadł do gustu. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt można nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Podczas zwiedzania można było podziwiać wielkie bańki mydlane, prototyp maszyny latającej Leonardo, model tornado, samemu stworzyć maszynę latającą.
Najmłodszym uczestnikom wiele uciechy sprawiły doświadczenia z wodą.
 
Stadion Narodowy w Warszawie, od lipca 2015 nosi nazwę PGE Narodowy. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie siedzące), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie oraz 69 lóż (dla 800 osób). Uczestnicy wycieczki zwiedzali najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości PGE narodowego, kopułę zabytkową + tunel VIP, kaplicę wielowyznaniową, autostradę + strefę zawodniczą, płytę stadionu, Salę Konferencyjną, lożę VIP  oraz Trybunę Medialną.
 
Jednym z punktów programu było zwiedzanie Starego Miasta.  Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać Zamek Królewski, który jako rekonstrukcja został wpisany wraz z kompleksem Starego Miasta na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta. Można było zobaczyć Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę św. Krzyża. 
 
Niewątpliwą atrakcja była wystawa Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie. Jest to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkroczyli w przestrzeń, w której mogli się poczuć jak na królewskim dworze. 
 
Na koniec wyjazdu najmłodsi uczestnicy odwiedzili kolorową salę zabaw. 
 
Realizacja działań projektowych w formie wycieczki pozwoliła na twórcze, aktywne i atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, aktywizację i integrację społeczności gminnej. 
 
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich kojarzone są jako organizatorki imprez, festynów, balów i przyrządzania wyśmienitych potraw….. okazuje się, że nie tylko… są to również świetnie organizatorki wycieczek.