Zdjęcie stołu wigilijnego z potrawami z konkursu w Tykocinie z dnia 6 grudnia 2017 roku.W dniu wczorajszym (06.12.2017 r.) w restauracji „Alumnat” w Tykocinie odbył się zorganizowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego konkurs kulinarny pn. „Tradycyjny stół wigilijny”.

 

W konkursie wzięli udział przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, domów kultury, grup nieformalnych stworzonych przez mieszkańców sąsiadujących ze sobą wsi, a także młodzieżowa drużyna pożarnicza, łącznie 33 grupy z całego województwa.

Celem konkursu była identyfikacja i upowszechnienie wiedzy o regionalnych potrawach wigilijnych, kultywowanie lokalnych tradycji oraz promocja i prezentacja organizacji, aktywnie działających na obszarach wiejskich na rzecz podtrzymywania tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Gminę Szumowo reprezentowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Łętownicy, Paproci Dużej, Srebrnej oraz „Koło Dobrej Pani Domu” z Szumowa, a także Panie z Radwan-Zaorze.

Nasze wspaniałe panie przygotowały wiele prawdziwych wigilijnych rarytasów. Wystrój stołów oraz potrawy z pewnością zachwyciły organizatorów konkursu nie tylko swoim wyglądem, ale i smakiem.

W konkursie zaprezentowano również potrawy typowe dla poszczególnych regionów Województwa Podlaskiego: grzyby z grochem, safor (rodzaj postnej zupy z resztek ryb), hołojec (woda z solonych śledzi z cebulą i liściem laurowym), pyszki (kopytka w sosie makowo-miodowym), kompot z łodyg malin i wiele innych.

Jury przyznało I, II i III miejsce oraz 10 wyróżnień w tym paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Łętownicy. Ponadto Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Stefan Krajewski, członek zarządu województwa  wszystkich uczestników obdarowali kuchennymi prezentami.

Wszystkim naszym Paniom dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie Gminy Szumowo, zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie potraw i dekoracji konkursowych. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom pomysłowości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.