W minioną niedzielę na nowo wyremontowanym boisku szkolnym przy Zespole Szkół w Szumowie, odbyły się zawody pożarnicze. W rywalizacji wzięło udział dwadzieścia drużyn strażackich, w tym drużyny dziewcząt i chłopców, drużyny kobiece i męskie oraz gościnnie – seniorów starszych z OSP Szumowo i uczniów Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie.

• Srebrna

Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: sztafeta – drużyna obiegała boisko sportowe przekazując sobie prądownicę gaśniczą w międzyczasie wykonując różne zadania i pokonując przeszkody; ćwiczenia bojowe – należało jak najszybciej rozwinąć linię zasilającą w wodę, dwie linie gaśnicze, zbudować i podłączyć do motopompy linię ssawną, uruchomić motopompę i przy pomocy dwóch prądów gaśniczych strącić dwa pachołki.

W konkurencjach ważny był czas, każda sekunda więcej to jeden punkt ujemny. Kolejne punkty karne przyznawane były za niewykonanie lub nieregulaminowe wykonanie elementu ćwiczenia. Zwyciężyła drużyna, która uzyskała najmniejszą liczbę punktów karnych.

W kategorii drużyn męskich OSP I miejsce zajęła OSP Łętownica (111,18 pkt.), II miejsce – Szumowo (117,21), III miejsce – Srebrny Borek (121,46), IV - Głębocz Wielki (123,44), V - Pęchratka (126,28), VI – Ostrożne (135,38), VII – Srebrna (146,39), VIII – Paproć D. (158,96) i IX – Zaręby Jartuzy (181,67).

W kategorii drużyn kobiecych OSP pierwsze miejsce zajęła jedyna drużyna kobieca – z Szumowa, która zgromadziła jedynie 122,63 pkt.

W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych chłopców I miejsce zajęli chłopcy z Szumowa (93,09 pkt.), II – ze Srebrnej (93,70), III – z Ostrożnego (96,00), IV – z Paproci Dużej (116,74), V – z Pęchratki (130,40), VI – z Łętownicy (168,76).

W kategorii Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewcząt I miejsce zajęła reprezentacja ze Srebrnej (122,09 pkt), a II - ze Srebrnego Borku (145,97).

Drużyna Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie startująca poza konkurencją otrzymała 118,95 pkt. Drużyna seniorów starszych startująca poza klasyfikacją, za ćwiczenie bojowe uzyskała 63,49 pkt. Średnia wieku w tej drużynie wynosiła 58 lat, zaś najstarszym zawodnikiem był Lutostański Jan – 70 lat.

Dodatkowo obyły się zawody w piłkę nożną – kto najdalej kopnął piłkę. Konkurencja przeprowadzona została w sześciu kategoriach. Dzieci (I miejsce – Mateusz Truchel), Kobiety (I miejsce Agnieszka Kurant), Mężczyźni (I miejsce – Adrian Zaremba), Mężczyźni OSP (I miejsce – Tomasz Kalinowski), MDP Dziewcząt (I miejsce – Angelika Broniszewska), MDP Chłopców ( I miejsce – Robert Ambroziak).

Organizatorzy Zarząd Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Szumowie dziękuje Wójtowi Gminny Szumowo Panu Zdzisławowi Lutostańskiemu oraz Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie za pomoc w organizacji zawodów.