Szesnaście drużyn strażackich, w tym drużyny młodzieżowe dziewcząt i chłopców, drużyny kobiece i męskie oraz dwa zespoły seniorów starszych z OSP, rywalizowało w zawodach sportowo-pożarniczych w Szumowie.

W minioną niedzielę, 29 czerwca na boisku przy Zespole Szkół w Szumowie, rozegrane zostały gminne zawody sportowo - pożarnicze OSP gminy Szumowo. Gościnnie, poza konkurencją, wystąpiły drużyny seniorów starszych z OSP Szumowo i OSP Pęchratka Polska.

Wszystkie drużyny, z wyjątkiem seniorów starszych, rywalizowały w dwóch konkurencjach. Pierwszą z nich była sztafeta, w czasie której drużyna obiegała boisko sportowe przekazując zamiast pałeczki – prądownicę gaśniczą, po drodze wykonując różne zadania i pokonując przeszkody (np. skok przez płotek, slalom, pokonanie ścianki, podłączenie prądownicy do węża strażackiego i rozwinięcie węża). W drugiej konkurencji – ćwiczeniu bojowym, należało jak najszybciej rozwinąć linię zasilającą w wodę, dwie linie gaśnicze, zbudować i podłączyć do motopompy linię ssawną, uruchomić motopompę i przy pomocy dwóch prądów gaśniczych strącić dwa pachołki. W obu konkurencjach liczył się czas. Za niewykonanie jakiejś czynności podczas sztafety lub nieregulaminowe wykonanie poszczególnych elementów w ćwiczeniu bojowym, sędziowie dodawali kolejne punkty karne. Suma punktów z obu konkurencji i ew. punktów karnych, wpływała na ostateczną klasyfikację drużyny, oczywiście wg zasady – im mniejsza suma punktów, tym wyższa lokata w klasyfikacji końcowej.

 

Drużyny męskie OSP:
I miejsce - Szumowo (105,70 pkt.),
II miejsce – Łętownica (107,00),
III miejsce – Ostrożne (107,10),
IV miejsce – Srebrna (117,00),
V miejsce – Pęchratka Polska (121,60),
VI miejsce – Srebrny Borek (134,50),
VII miejsce – Paproć Duża (141,60),
VIII miejsce – Głębocz Wielki (144,2),
IX miejsce – Zaręby Jartuzy, które nie ukończyły drugiej konkurencji.

 

W kategorii drużyn kobiecych OSP

I  miejsce zajęła jedyna drużyna kobieca – z Szumowa, która zgromadziła 160,00 pkt.

 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze chłopców:
I miejsce - Szumowo (96,50 pkt.),
II miejsce – Łętownica (98,10),
III miejsce – Pęchratka Polska (110,00),
IV miejsce – Paproć Duża (114,00).

 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze dziewcząt:
I miejsce - Pęchratka Polska (127,23 pkt),
II miejsce - Szumowo (132,70).

 

Drużyny seniorów starszych:
I miejsce - Szumowo (58,40 pkt.),
II miejsce - Pęchratka Polska (123,00).

 

W przerwie między konkurencjami został rozegrany konkurs w przeciąganiu liny pomiędzy Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi chłopców, w którym zwyciężyła MDP z Szumowa. Ponadto z pokazem tanecznym wystąpił zespół "Arabeska", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a najlepsze drużyny - statuetki i nagrody rzeczowe, ufundowane przez wójta Gminy Szumowo Zdzisława Lutostańskiego.

Galeria zdjęć