Wydarzenia OSP

zdjęcie z ćwiczeń straży pożarnych na zbiornikach wodnych w Szumowie.Strażacy z PSP w Zambrowie, OSP w Szumowie i Ostrożnem uczestniczyli w szkoleniu z działań ratowniczych na zbiornikach wodnych w Szumowie.
Pierwszym punktem szkolenia było przedstawienie podstawowych zasad BHP podczas działań na wodzie oraz zasady kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas ratowania osób wyciągniętych z wody.
Następnym etapem były oczywiście ćwiczenia praktyczne. Takie ćwiczenia to okazja by sprawdzić nowo zakupiony sprzęt.
Przypominjmy, że w tym roku Ochotnicze Straże Pożarne w tym w Szumowie pozyskały nowe wyposażenie, które pozwoli na profesjonalne działania ratownictwa wodnego. W wyniku wydobywania kruszywa naturalnego w okolicach miejscowości Szumowo, powstało kilka dużych sztucznych zbiorników wodnych. Pomimo, iż są to tereny

zdjęcie z Zjazdu Oddziału Gminnego OSPW dniu wczorajszym tj. 3 maja 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie odbył się XI Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Szumowie. W spotkaniu uczestniczyli dotychczasowi delegaci Zarządu Oddziału Gminnego OSP gminy Szumowo, a także zaproszeni goście m.in. Wójt Gminy Szumowo Pan Jarosław Cukierman, Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie st. bryg. Sławomir Skrzypkowski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Mirosław Jasionowski oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Marek Adam Komorowski.

Na wstępie uczczono minutą ciszy św. pamięci strażaków z gminy Szumowo.

zdjęcie z koncertu karnawałowegoKoncertem Orkiestry Dętej OSP Szumowo Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie zakończył cykl imprez rozrywkowych zaplanowanych na tegoroczny karnawał.
W dniu 6 lutego 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie odbył się organizowany corocznie Karnawałowy Koncert Orkiestry Dętej połączony z prezentacją dorobku artystycznego grupy tanecznej „Arabeska”.
Impreza organizowana od lat na przełomie stycznia i lutego jest podsumowaniem całorocznej pracy obydwu zespołów, możliwością zaprezentowania swoich umiejętności przed bardzo wyjątkową publicznością : rodzicami, współmałżonkami oraz przedstawicielami władz, a także noworocznym upominkiem w podziękowaniu za wsparcie organizacyjne, finansowe i duchowe wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju orkiestry.

zdjęcie z zebraniaW dniu 4 lutego 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szumowie spotkali się na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym by podsumować działalność minionego 2015 roku, a także wybór przedstawicieli Zarządu.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie OSP w Szumowie, a także zaproszeni goście reprezentujący władze samorządowe gminne i powiatowe w tym w jednej osobie Starosta Powiatu Zambrowskiego i jednocześnie Prezes OSP w Szumowie, Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, Komendant Powiatowy Policji w Zambrowie Andrzej Popko, Komendant Powiatowy PSP w Zambrowie st. bryg. Sławomir Skrzypkowski, Przewodniczący Rady Powiatu dh Józef Dąbrowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Marek Adam Komorowski, st. bryg. w st. spocz. Marek Bączyk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Stefan Karajewski, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zambrowie kpt. Łukasz Chankowski, Komendant Gminny dh Waldemar Jankowski oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Szumowie dh Edward Lipiński.

Flaga Państwowa z napisem 11 listopada Święto NiepodległościDziś mija 97 rocznica Odzyskania Niepodległości. 

Tradycyjnie oficjalne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie zainaugurował uroczysty przemarsz delegacji od Gminnego Ośrodka Kultury do miejscowego kościoła parafialnego, gdzie o godz. 9.00 odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez proboszcza naszej parafii księdza Sławomira Grodeckiego. Po mszy odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej.
Następnie w uroczystym pochodzie z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Jarosławem Cukiermanem, poczty sztandarowe, członkowie organizacji kombatanckich, reprezentacje lokalnych instytucji, młodzież szkolna, delegaci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Szumowo oraz zespołu tanecznego "ARABESKA" udali się na miejscowy cmentarz, gdzie na Grobach Żołnierzy Poległych za wolność Ojczyzny złożyli wieńce i kwiaty.
Uroczystość zakończył krótki koncert Orkiestry Dętej, w wykonaniu której usłyszeliśmy „Wiązankę Pieśni Żołnierskich”.

Galeria

Image27W minioną w niedzielę, 6 września na boisku Zespołu Szkół w Szumowie zostały rozegrane gminne zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W rywalizacji wzięli udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Szumowo w tym drużyny młodzieżowe dziewcząt i chłopców, drużyny kobiece i męskie OSP. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwuch konkurencjac: w sztafecie, w czasie której jednostki musiały pokonać tor przeszkód składający się ze ścianek, płotków i równoważni oraz ćwiczeniu bojowym, w którym należało jak najszybciej rozwinąć linię zasilającą w wodę, dwie linie gaśnicze, zbudować i podłączyć do motopompy linię ssawną, uruchomić motopompę i przy pomocy dwóch prądów gaśniczych strącić dwa pachołki.

zdjęcie budynku remizy OSP w Paproci DużejTym razem to mieszkańcy Paproci Dużej w tym strażacy ochotnicy mogą być dumni z wyremontowanej remizy w ich miejscowości. Cała inwestycja polegała na rozbudowie i przebudowie budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Paproci Dużej, gmina Szumowo. Rozbudowa polegała na dobudowie od wschodniej strony istniejącego budynku pomieszczenia garażowego. Przebudowa budynku wynikała z planowanej rozbudowy i polegała na likwidacji trzech otworów okiennych i wykonaniu dodatkowego wykonania wejścia do budynku. Wykonano także nową elewację budynku. Wartość całej inwestycji wyniosła 106 523,43 zł brutto.
Przypomnijmy, że w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Paproci Dużej pozyskała również samochód ratowniczo-gaśniczy marki IVECO, który obecnie stacjonuje w świeżo dobudowanym garażu i jest zarazem pierwszym samochodem w posiadaniu tej jednostki.

Zdjęcie flagi z napisem 50 lecia OSP w Srebrnym BorkuW minioną niedzielę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Srebrnym Borku oraz goście zaproszeni obchodzili 50-lecie istnienia swojej jednostki.

Przypomnijmy, że jednostka rozpoczęła swą działalność w roku 1962, w czasie zebrania wiejskiego, które odbyło się w domu państwa Murawskich, część mieszkańców Srebrnego Borku zdecydowała o założeniu OSP. Na zebranie przybył ówczesny Komendant Powiatowy ZSP Kazimierz Narewski oraz pracownik ZSP w Zambrowie Henryk Zalewski. Pierwszym prezesem został Mieczysław Kołota, który pełnił tę funkcję od roku 1962 do 1994. Kolejnym prezesem, w latach 1994-2005, był Jan Szymański. Następnie w roku 2005 funkcję tę objął Zbigniew Sadłowski i pełni ją do dziś. Obecnie jednostka liczy 38 członków, w tym 30 zwyczajnych i 8 honorowych.