zdjęcie dzieci na farmie iluzjiW dniach 28 – 29 lipca 2016 r. dzieci uczestniczące w realizacji projektu „Bezpieczne wakacje – artystycznie i sportowo w gminie Szumowo” grupy nieformalnej „Super mamy – aktywne, kreatywne, przedsiębiorcze”  i Gminnego Ośrodka Kultury w Szumowie odwiedziły Farmę Iluzji w Parku Edukacji i Rozrywki w Mościskach.

Wyjazd współfinansowany był przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Działaj lokalnie” realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie „Brama na Bagna” w Zambrowie. Autokaru na obydwa wyjazdy użyczył Wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman, w stronę którego kierujemy serdeczne podziękowania.


Farma Iluzji to wyjątkowa kompozycja atrakcji dla dzieci i dorosłych z nutą edukacji podanej w bardzo przyjaznej dla odbiorcy formie. To miejsce pełne magii, iluzji oraz nierealnych zjawisk fizycznych. To także kilka godzin kreatywnej zabawy, relaksu, niesamowitych wrażeń i niezapomnianych przeżyć.  Mogliśmy tu zobaczyć jedyną na świecie podniesioną na balonach Latającą Chatę Tajemnic  i doświadczyć w jej wnętrzu fizycznie, co znaczy różnica między tym co się widzi, a tym co się odczuwa. Zwiedziliśmy też Muzeum Iluzji z kolekcją zagadkowych eksponatów, Bajkowy Pałac Cieni, Tunel Zapomnienia, Zaczarowany Ogród pełen magicznych przedmiotów i złudzeń optycznych (niemożliwy trójkąt, magiczny domek, wahadło Newtona, stożek antygrawitacyjny czy latający kran). Próbowaliśmy też pokonać szereg labiryntów: labirynt niewidocznej ścieżki, labirynt trudnego skrętu, skaczących piłek w Zagajniku Ślepych Zaułków i Labirynt Luster, gdzie odbyliśmy fantastyczną wędrówkę po setkach niekończących się korytarzy. Dla niektórych z nas okazało się to nie lada wyzwaniem. Ogromną frajdę sprawiła też dzieciakom przeprawa tratwą i spotkanie z olbrzymią anakondą w przypominającym dżunglę zakątku parku.Chwilę wytchnienia znaleźliśmy na pokazie iluzjonistycznym pełnym śmiechu i zabawy. Nie mogliśmy też przejść obojętnie obok tak uwielbianych przez dzieci „dmuchańców” czy też sklepiku z pamiątkami i rekwizytami dla młodych iluzjonistów.                                                                                                             

Nie sposób opisać wszystkie atrakcje dostępne w tym cudownym miejscu, jeszcze trudniej z nich skorzystać w ciągu kilku godzin pobytu. Jedno jest pewne, wybór tego miejsca na wypoczynek  to strzał w dziesiątkę!
Przeżyliśmy wspaniałą przygodę na granicy magii i rzeczywistości, przygodę, która nie tylko inspiruje, ale również pozwala miło spędzić czas na łonie natury, przygodę łączącą przyjemność odpoczynku na świeżym powietrzu z możliwością doznania niesamowitych emocji, które na długo pozostaną w naszej pamięci.