Już od dziesięciu lat chętni uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Szumowie  uczestniczą w koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
W tym roku od pierwszego do siódmego sierpnia w Domu Rekolekcyjnym Ośrodka „CARITAS BLIŹNIM” w Ptakach k. Nowogrodu odpoczywało dwudziestu sześciu członków i sympatyków SKC działającego w Szumowie.   
Bezpłatnie, w ramach wolontariatu, kolonijną rodziną opiekowali się wychowawcy: Aneta Frąckiel i Magdalena Staniaszek oraz kierownik kolonii Anna Dąbrowska-Komor.
Nieocenioną pomocą służyli również Aleksander Komor i Paweł Bączyk, pełniąc po raz pierwszy rolę animatora zabaw.


Wychowawcy i animatorzy dokładali starań, aby czas spędzony na koloniach  przepełniony był radością, beztroską,  dobrocią, spotkaniem z Bogiem i ludźmi.
Kolonie  spędzaliśmy w sposób aktywny na świeżym powietrzu. Opiekunowie, wykazując wiele inwencji twórczej, organizowali różnego rodzaju rozgrywki sportowe (korzystając między innymi z boiska do piłki nożnej i siatkówki), tematyczne gry terenowe, spacery po lesie.Niezapomnianych wrażeń dostarczyły zajęcia taneczne z hip – hopu prowadzone przez  Ewelinę z grupy Max Dance, tańce integracyjne, zumba oraz wieczorne dyskoteki.
Kolejną  atrakcją był  basen, z którego korzystaliśmy, gdy tylko pogoda była nam łaskawa.
Kiedy padał deszcz każdy miał okazję, by wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Podczas zajęć artystycznych poznaliśmy tajemnice  papierowej wikliny, techniką  decoupage ozdabialiśmy słoiczki, łyżki i bombki, rysowaliśmy, lepiliśmy różności z plasteliny, tworzyliśmy bibułkowe bukiety oraz mogliśmy samodzielnie zaprojektować i wykonać biżuterię z koralików.
Uczestnicy chętnie podejmowali  różne zadania związane z życiem kolonii, a więc pomoc w stołówce, drobne prace porządkowe, przygotowywanie  oprawy Mszy Świętej oraz pogodnych wieczorów.
W trakcie turnusu odbyły się zajęcia z funkcjonariuszami policji. Odwiedzili nas także druhowie z Ochotniczej   Straży Pożarnej.
Piękno otaczającej nas przyrody miało również ogromny wpływ na niesamowitą atmosferę i dobre humory uczestników.
Zapewne na długo w pamięci kolonistów pozostanie wieczorna  modlitwa w kręgu zakończona śpiewem Apelu Jasnogórskiego  i przekazaniem iskierki przyjaźni, bo najpiękniejszym dziękczynieniem za dary Boże jest przekazywanie tych darów bliźnim.
Zgodnie stwierdziliśmy, że dzień bez komputera i telewizora nie jest dniem straconym, a poczucie wspólnoty, doświadczenie miłości braterskiej, radość spotkania i rozmowa  z drugim człowiekiem ma wartość bezcenną. Dlatego pełni radości, wypoczęci i przepełnieni wrażeniami wróciliśmy do stęsknionych rodziców. Już od teraz z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
W tym miejscu pragniemy podziękować Wójtowi Gminy Szumowo p. Jarosławowi Cukierman, który umożliwił nam bezpłatny dojazd i powrót z kolonii.