W dniu 29.09.2016 r. w remizie OSP w Pęchratce Polskiej odbyła się impreza wiejska „Święto pieczonego ziemniaka” z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Szkoły Podstawowej w Pęchratce Polskiej.

Było to kolejne działanie w ramach projektu "Z apetytem na życie", dofinansowanego ze środków Programu „Działaj lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Lokalnej Grupy Działania „Brama na bagna” w Zambrowie.

W wielopokoleniowym spotkaniu integracyjnym uczestniczyli mieszkańcy wsi Pęchratka Polska i Rynołty.  
„ Święto pieczonego ziemniaka” pełne było niezwykłych kartoflanych wariacji.

Uczniowie szkoły wzięli udział w zabawach i konkursach plastycznych i sprawnościowych. Z ziemniaków oraz warzyw, dzieci wykonały śmieszne ludziki i inne stworki. Była tam gąsienica z ziemniaka, myszka z buraka czy ludziki z kalarepki i ziemniaka. Starsi uczniowie uczestniczyli również w przygotowywaniu warzywnych potraw wraz z mamami i babciami. Potem nastąpił kulminacyjny punkt święta - poczęstunek. Dania były gotowe – zupa dyniowa, babka ziemniaczana, racuchy z cukini, pieczone ziemniaki z  kiełbaskami, surówka z kapusty i marchewki.

Impreza była bardzo udana, wszystkim dopisywał humor i apetyt.