Uzależnienie od komputera, internetu i gier komputerowych to jedno z zagrożeń jakie niesie za sobą rozwój cywilizacyjny XXI wieku.

Uproszczony,  zafałszowany obraz świata i rzeczywistości, bohaterowie bezlitośnie  pokonujący trudności i stających na drodze przeciwników stają się często dla młodych ludzi „wzorem” do naśladowania w drodze do budowania własnego autorytetu, szacunku czy pozycji w grupie rówieśniczej.

Aby wyeliminować lub maksymalnie zminimalizować wpływ mediów cyfrowych na życie  młodego człowieka Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie corocznie przygotowuje bogatą i różnorodną ofertę zajęć sportowych, artystycznych i edukacyjnych stanowiących doskonałą alternatywę dla telewizora i komputera. W naszej tegorocznej ofercie znalazły się też profilaktyczno – edukacyjne spektakle teatralne.

3 października, już po raz kolejny w tym roku, gościliśmy w naszej placówce Teatr „Kurtyna" z Krakowa, który zaprezentował młodym widzom – uczniom klas I –III  szkół podstawowych  z terenu gminy Szumowo spektakl pt. „Kajtek szuka przyjaciela”.

Bohaterem sztuki jest Kajtek, chłopiec, który wobec swoich opiekunów i rówieśników jest złośliwy, niemiły i skory do kłótni. Marzy o tym, aby wszyscy traktowali go jako kogoś wyjątkowego. Chłopiec, tracąc poczucie rzeczywistości, staje do konfrontacji ze swym wirtualnym idolem, lordem Bakterem. To spotkanie pozwala mu  zrozumieć, że dając się uwieść wyobraźni, podsycanej fałszywym, złym i uproszczonym obrazem świata gry komputerowej, musi na nowo zbudować swoje relacje z opiekunami i rówieśnikami, opierając je na zaufaniu dla prawdziwych autorytetów, szacunku dla powszechnie akceptowanych zasad.

Przedstawienie oprócz tradycyjnych wartości scenicznych tj. zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, wciągnięcie widzów w interakcję przynosi unikalną, posługującą się narzędziami teatru realizację ważnych elementów profilaktyki i edukacji m.in. profilaktyka uzależnień związanych z grami komputerowymi, edukacja emocjonalna -właściwe postepowanie w różnych  sytuacjach, profilaktyka zdrowego stylu życia.
Doskonałe dialogi, niebanalny humor sprawiły, że dzieci znakomicie bawiły się podczas oglądania spektaklu. Na koniec nagrodzono aktorów gromkimi brawami.
Mamy nadzieję, że Teatr „Kurtyna” wkrótce odwiedzi nas z kolejnym przedstawieniem.