Informacje Gminnej Biblioteki w Szumowie

zdjęcie Małgorzaty FlisW środę 16 marca Biblioteka Gminna w Szumowie gościła panią Małgorzatę Flis, ilustratorkę książek dla dzieci, która przyjechała na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami – uczniami klasy trzeciej Szkoły podstawowej w Szumowie i dziećmi z klas III – IV Szkoły Podstawowej w Srebrnej.

Małgorzata Flis studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowni Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku. Uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe. Jako grafik-projektant pracuje dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizację firm. Stworzyła m.in. ilustracje do takich książek jak: „Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski dla dzieci”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”, „Gwizdek i śniegowa kula”, „Gwizdek nie chce spać”, „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”.

 

Niecodzienny koncert odbył się w piątkowy wieczór w Bibliotece Gminnej w Szumowie, gdzie pojawił się określany mianem barda, Jan Kondrak. W trakcie koncertu  zatytułowanego "Sztukmistrz śpiewa" artysta czarował publiczność słowem i muzyką tak, jak mało kto potrafi.

 

 

Tym koncertem Biblioteka Gminna w Szumowie zakończyła realizacje projektu „Nowe oblicza książki i biblioteki” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów przez Lokalną Grupę Działania „Brama Na Bagna”.

"Modlitwa Francois Villon", "Ballada o niebieskim baloniku","Ballada starego kataryniarza", "Buty ,buty", "Ballada o głupcach" oraz „Ballada o Arbacie” - nostalgiczna pieśń o moskiewskiej dzielnicy, gdzie wychował się Bułat Okudżawa - to tylko niektóre z pieśni wykonanych w naszej bibliotece przez Anatola Borowika. Jego interpretacje ballad Okudżawy to profesjonalizm i wielki urok.

 

Od lat propaguje i przypomina twórczość swego Mistrza. Jest laureatem I i III Wszechrosyjskiego i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Bułata Okudżawy w Moskwie z 2011 i 2013 r. Wydał płytę z 21 pieśniami Bułata Okudżawy.