Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

Zbiórka plastikowych nakrętek na leczenie i rehabilitacje Mariusza Brutkowskiego z Pęchratki Polskiej.

O tym, że są ludzie, którzy zbierają nakrętki, wiedzą chyba wszyscy. Zbierają dzieci z przedszkola, uczniowie w szkołach, znajomi znajomych i przyjaciele przyjaciół.

Różnego typu nakrętki, zakrętki, korki, wieczka i pokrywki. Ale czy zbierają wszyscy, którzy mogą?

Dzięki zbiórkom plastikowych nakrętek pomagamy niepełnosprawnym dzieciom – w przypadku tej akcji Mariuszowi Brutkowskiemu z Pęchratki Polskiej.

Zakrętka to jest coś, co każdy ma w domu.

W ciągu dnia spotykamy się kilkukrotnie z jakąś nakrętką, są małe, kolorowe. Zbierać można wszystkie plastikowe zakrętki. Są one odsprzedawane jako surowiec do firm recyklingowych. Zakrętki przerabiane są na granulat, z którego następnie powstają plastykowe łopaty, doniczki, wiadra budowlane.

 

Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek (przeważnie polietylenowe) po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Koszty leczenia i rehabilitacji Mariusza ogromne. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej. Aby zbieranie nakrętek było opłacalne, trzeba to robić na olbrzymią skalę. Mimo to ma sens. Zwłaszcza, że codziennie korzystamy z plastikowych butelek. Nas to nic nie kosztuje.

 Mariusz Brutkowski urodził się w grudniu 2000 roku w Warszawie. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny czterokończynowy, padaczkę i zanik mięśni oraz niepełnosprawność intelektualną głębokiego stopnia. Mariusz nawiązuje kontakt wzrokowy, uśmiecha się, okazuje zadowolenie. Nie chodzi, ale samodzielnie siedzi ze wsparciem. Ma trudności ze sprawnym chwytaniem przedmiotów. Mariusz wymaga karmienia łyżeczką, stałych zabiegów pielęgnacyjnych i pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz ciągłej rehabilitacji. Mieszka razem z mamą w Pęchratce Polskiej.

- „Samotnie wychowuję synka i bardzo bym chciała, żeby kiedyś mógł samodzielnie siedzieć bez podparcia. A nie można tego zrobić bez odpowiedniej rehabilitacji i pomocy lekarzy. (…) – mówi mama Mariusza.

Szkoła w Pęchratce Polskiej i Ośrodek Wsparcia Rodziny Caritas w Zambrowie prowadzą zbiórkę nakrętek na leczenie i rehabilitacje Mariusza. Osoby które chcą się włączyć w akcję, zebrane nakrętki powinny przekazać do szkół, przedszkoli i innych miejsc, gdzie wystawiono stosowne pojemniki z napisem„zbiórka plastikowych nakrętek”. Natomiast instytucje i firmy już teraz mogą przekazać zgromadzone nakrętki do Szkoły Podstawowej w Pęchratce Polskiej lub siedziby OWR Caritas w Zambrowie w godzinach otwarcia placówki, skąd nakrętki odbierane zostaną przez firmę zajmującą się skupem surowców wtórnych.