Czujnik jakości powietrza w Szumowie

Czujnik jakości powietrza w Srebrnej

Światowy Dzień AIDS obchodzimy co roku, 1 grudnia.

To dzień jednoczenia się w walce z HIV, wspierania osób żyjących z tym wirusem, jak również edukacji, która może uratować wielu z nas. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie informuje, iż po trzydziestu latach od rozpoznania pierwszego w Polsce zakażenia HIV, skala problemu wciąż jest duża. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od początku epidemii (1985r.) do 31 sierpnia 2016r.  zakażenie HIV stwierdzono u 20.756 osób, odnotowano 3.408 zachorowań na AIDS, a 1.348 chorych zmarło.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Zakażenie HIV nie wywołuje charakterystycznych objawów. Jeśli nie zrobi się testu diagnostycznego, można przez wiele lat nie wiedzieć o zakażeniu. Pamiętajmy, że te badania mogą ocalić nie tylko nas samych, ale też wielu innych, w tym naszych najbliższych.
Chcesz poznać swój status serologiczny i dowiedzieć się, czy zakażenie HIV Cię dotyczy Zrób test na HIV.
Przyjdź do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Białymstoku przy ul. Bema 2, lok. 010, 011 w poniedziałki i środy w godz. 15.00 – 17.30.  Dodatkowo test w kierunku HIV możesz wykonać w Punkcie Konsultacyjnym przy Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przy ul. Żurawiej 14, pawilon C, niski parter.
Warto się testować !