zdjęcie z wycieczkiW dniach 26 lipca i 1 sierpnia 2018 r. uczestnicy projektu „Akademia małolata ciekawego świata” realizowanego przez grupę nieformalną „Szumowianki na medal” i Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie wzięli udział w dwóch wycieczkach edukacyjno-krajoznawczych. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce dzieci odwiedziły dwa fascynujące miejsca, będące niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi Podlasia: Mamucią Dolinę w Szostakach i Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach.

Mamucia Dolina to przepiękne miejsce położone w malowniczym sąsiedztwie Biebrzy. Jej centralny punkt to gospodarstwo agroturystyczne „Mamucia Osada” – zrekonstruowana przez gospodarza, z wykształcenia i zamiłowania archeologa, osada ludzka z okresu paleolitu. Pobyt w niej to żywa, poglądowa lekcja o tym, jak żyli nasi przodkowie 10 000 lat temu. Prowadzący warsztaty pan Marek szybko przeszedł od czysto teoretycznych rozważań do praktyki, stawiając przed nami szereg zadań, dlatego każdy na własnej skórze mógł odczuć jak żyło się jego najdalszym przodkom. Podczas trzygodzinnego pobytu uczyliśmy się rozpalania ognia za pomocą paleo-zapalniczek, ucierania zbóż na żarnach kamiennych, strzelania z łuku, szukaliśmy cennych wykopalisk na wyznaczonych polach archeologicznych. Na zakończenie naszego pobytu udaliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną obejmującą tereny leśne i brzegi rozlewiska Biebrzy, z zapartym tchem słuchając opowieści przewodnika o przebogatej przyrodzie Biebrzańskiego Parku Narodowego i biebrzańskich bagnach.
Następnym przystankiem na trasie naszej prehistorycznej podróży był Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach, który odwiedziliśmy 1 sierpnia. To wspaniałe miejsce dla ciekawych świata i żądnych przygód dzieciaków. Spacer z przewodnikiem ścieżką edukacyjną o dziejach Ziemi pozwolił dzieciom przenieść się na chwilę w czasie, wiele milionów lat wstecz. Barwne opowieści przewodnika o życiu i zwyczajach dinozaurów w zestawieniu z monumentalnymi makietami przedstawiającymi 27 gatunków tych pradawnych gadów wywarły na nas ogromne wrażenie. Po tej wyjątkowej, pełnej emocji lekcji dzieci miło spędziły czas w Parku Rozrywki, korzystając z licznych atrakcji tam dostępnych.
Obydwie wycieczki były doskonałą okazją do zgłębienia przez dzieci ich wiedzy prehistorycznej, nabycia nowych umiejętności, poznania świata w sposób ciekawszy, niż z filmów i książek, rozbudzenia poznawczej pasji, edukacji przez doświadczanie i obserwacje, nauki przez zabawę.