Zdjęcie pary prezydenckiej na stoisku Gminy Szumowo15 i 16 września 2018 roku w Spale, tradycyjnie jak co roku odbyły się ogólnopolskie „Dożynki prezydenckie”. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy dożynki prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Impreza ma więc już 91 lat. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza kontynuowana jest przez kolejnych Prezydentów RP i tym samym wpisała się w coroczny kalendarz imprez ogólnokrajowych.

Dwudniowym uroczystościom towarzyszyły szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych, występy gwiazd estrady, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprezentował podlaską kulturę, tradycję i smaki regionu na stoisku zorganizowanym przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury i reprezentacją z Gminy Szumowo - Kołem Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z Paproci Dużej.

Tradycją tych dożynek jest odwiedzanie przez parę prezydencką stoisk regionów i degustacje regionalnych potraw. Pierogi i bigos w wykonaniu ‘Paprotek” zostały ocenione przez Parę prezydencką jako wyjątkowo smaczne. W tym momencie warto wspomnieć, że Pani Prezydentowa pamiętając smak bigosu serwowanego dwa lata temu na stoisku reprezentacji woj. podlaskiego przez Panie z Wyszomierza Wielkiego, również w tym roku poprosiła o degustacje tej regionalnej potrawy.

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z Paproci Dużej w sobotnim konkursie „Na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP” otrzymały wyróżnienie i nagrodę finansową przyznawaną przez Kancelarię Prezydenta RP.