11 listopada to data bliska sercu każdego Polaka. W tym roku świętowaliśmy już 94 rocznicę historycznych wydarzeń, które przywróciły Polskę do grona niepodległych i suwerennych państw Europy, oddając hołd tym wszystkim, których przez pokolenia łączyła myśl o wolnej Polsce, chyląc sztandary przy mogiłach tych, którzy walcząc o wolną i niepodległą Ojczyznę stracili to co najcenniejsze – życie.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie zainaugurował uroczysty przemarsz delegacji spod Gminnego Ośrodka Kultury do miejscowego kościoła parafialnego, gdzie o godz. 8.00 odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez proboszcza naszej parafii księdza Sławomira Grodeckiego.

Następnie w uroczystym pochodzie przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Zdzisławem Lutostańskim, poczty sztandarowe, członkowie organizacji kombatanckich, reprezentacje lokalnych instytucji, młodzież szkolna oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Szumowo udali się na miejscowy cmentarz. Tam, przy Grobie Poległych za Wolność Ojczyzny odbyła się druga część oficjalnych uroczystości. Jej głównym punktem był Apel Poległych odczytany przez Prezesa ZG OSP w Szumowie druha Roberta Rosiaka, po czym delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Uroczystość zakończył krótki koncert Orkiestry Dętej, w wykonaniu której usłyszeliśmy „Wiązankę Pieśni Żołnierskich”.

 

Galeria obrazów