Stało się już tradycją, że co roku na przełomie stycznia i lutego Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie jest miejscem niecodziennej i jakże ważnej dla naszej lokalnej społeczności uroczystości – prezentacji dorobku artystycznego naszej miejscowej orkiestry i dętej i zespołu tanecznego. Impreza, znana mieszkańcom jako Koncert Noworoczny Orkiestry jest nie tylko okazją do zaprezentowania efektów całorocznej pracy zespołu, ale też stwarza możliwość spotkania się wszystkich osób, dzięki wsparciu i zaangażowaniu których orkiestra może istnieć i się rozwijać. Na tegoroczny koncert, który odbył się 1 lutego zostały zaproszone władze gminy Szumowo, rodzice najmłodszych członków orkiestry i dziewcząt z zespołu tanecznego, żony i osoby towarzyszące orkiestrantom, a więc niemalże wszystkie osoby, których wsparcie i zaangażowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania orkiestry.


Zważywszy na to, że skład osobowy orkiestry ciągle ulega zmianie, a więc zasilają jej szeregi młodzi ludzi korzystający z cotygodniowych lekcji i zajęć warsztatowych istnieje konieczność opracowywania repertuaru zgodnie z ich umiejętnościami , realizującego ich aspiracje i upodobania. Tak więc podczas tegorocznego koncertu orkiestra pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Witkowskiego zaprezentowała nowy, bogaty i różnorodny repertuar, w którym znalazły się takie utwory jak: marsz „Europa”, „Just a Gigolo”, „YMCA”, „Heal the Word”, „Samba for Band”, „The James Bond Theme” czy „Java”.
Niemalże wszystkim występom orkiestry towarzyszy zespół mażoretek „Arabeska” Gminnego Ośrodka Kultury prowadzony od ponad roku przez profesjonalnego instruktora tańca i rekreacji ruchowej panią Aleksandrę Jakubczyk-Bajorek. Również podczas tegorocznego koncertu zespół zaprezentował szereg ciekawych układów choreograficznych. Co roku staramy się doposażać zespół w nowe stroje bądź chociaż tylko zmieniać ich drobne elementy. W tym roku dziewczęta po raz pierwszy zaprezentowały się w oryginalnych kapeluszach w stylu Big Star, co wywołało niemały aplauz wśród publiczności.
Koncert Noworoczny to również okazja do podziękowania za zaangażowanie i pracę społeczną na rzecz naszej gminy. Ciepłe słowa uznania w imieniu władz samorządowych skierował do członków orkiestry sekretarz gminy pan Robert Rosiak, podkreślając ogromne znaczenie orkiestry w procesie promocji gminy, lokalnej kultury i twórczości artystycznej.