Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie zakończył realizację kolejnego projektu unijnego.
Wyjazd do Parku Edukacji i Rozrywki pn. „Farma Iluzji i Św. Mikołaja” zakończył realizację projektu „Zimowa akademia pożytecznie spędzonego czasu” współfinansowanego ze środków UE w ramach PROW na lata 2007 – 2013, działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.
Dzięki środkom pozyskanym z UE, Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie mógł zaproponować uczniom gminnych szkół bardzo bogatą i różnorodną ofertę zajęć na ferie zimowe, a ci którzy zdecydowali się z niej skorzystać, z całą pewnością wrócą do szkoły nie tylko wypoczęci i zrelaksowani, ale też bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności, z mnóstwem radosnych wspomnień i emocjonujących wrażeń.


Z naszej tegorocznej oferty skorzystało ok. 70 uczniów. Ci najbardziej aktywni uczestniczyli niemalże we wszystkich zajęciach, spędzając w GOK wiele godzin dziennie.
W pierwszym tygodniu ferii zarówno przedszkolaki jak i dzieci starsze mogły poznać, wzbogacić i podszlifować język angielski podczas zajęć „Angielski na wesoło”, wykorzystać swoje zdolności manualne uczestnicząc w „Warsztatach twórczego recyklingu” czy udoskonalić swój warsztat muzyczny podczas zajęć z zakresu gry na instrumentach dętych.
Drugi tydzień ferii to mnóstwo muzyki, tańca i dobrej zabawy podczas warsztatów taneczno-gimnastycznych „W moim rytmie, w moim stylu”. Jednak chyba największą frajdę sprawiły dzieciakom warsztaty kulinarne pn.”Koło małych gospodyń”. Przez cztery popołudnia dzieci opanowały całkowicie kuchnie GOK, gdzie pod okiem mam i pracowników naszej placówki uczyły się przygotowywać domowe obiady, przyrządzać zdrowe śniadania, pizzę oraz piec gofry i rogaliki.
Przypieczętowaniem i jednocześnie nagrodą dla najaktywniejszych uczestników zajęć był wyjazd integracyjny na „Farmę Iluzji i Świętego Mikołaja” znajdującą się we wsi Mościska w powiecie garwolińskim.
„Farma” to miejsce pełne magii, iluzji oraz nierealnych zjawisk fizycznych. To także kilka godzin kreatywnej zabawy, relaksu, niesamowitych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Mogliśmy tu zobaczyć jedyną na świecie Latającą Chatę Tajemnic uniesioną nad ziemię przez balony i doświadczyć w jej wnętrzu fizycznie, co znaczy różnica między tym co się widzi, a tym co się odczuwa. Było to niesamowite uczucie. Zwiedziliśmy też Muzeum Iluzji z kolekcją zagadkowych eksponatów, Świąteczną Fabrykę Elfów, Pałac Królowej Śniegu, Tunel Zapomnienia oraz Zaczarowany Ogród pełen magicznych przedmiotów i złudzeń optycznych(niemożliwy trójkąt, magiczny domek, studnia nieskończoności czy latający kran). Spotkaliśmy się też ze Świętym Mikołajem w jego gabinecie, gdzie złożyliśmy zamówienia na prezenty. Po obiedzie czekały na nas trochę bardziej „przyziemne” atrakcje – śnieżne szaleństwo na torze do snowtubingu i kulig . Z całą pewnością możemy stwierdzić iż wybór tego miejsca na wypoczynek to strzał w dziesiątkę! Wrócimy tu na pewno!
Reasumując, z całą pewnością tegoroczne ferie w GOK – to mnóstwo śmiechu, mnóstwo frajdy, mnóstwo zabawy. Cieszymy się, że udało nam się zachęcić do aktywnego spędzenia czasu wolnego tak dużą grupę dzieci, a nasza oferta stała się doskonałą alternatywą dla komputera i telewizora.