zdjęcie z BułgariiW dniach od 9 do 16 sierpnia 2015 r. Orkiestra Dęta i zespół mażoretek „Arabeska” działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie uczestniczyły w Festiwalu „Balkan Folk Fest” w Złotych Piaskach w Bułgarii. Była to już dziewiąta edycja festiwalu, po raz pierwszy jednak impreza odbywała się w Złotych Piaskach.

Podróż w obydwie strony była bardzo męcząca, gdyż zajęła nam ponad 30 godzin w jedną stronę. Jednak to co czekało nas na miejscu warte było wszelkich trudów i wyrzeczeń. Ciepłe i czyściutkie Morze Czarne, wspaniałe piaszczyste plaże i mnóstwo słońca wynagrodziły nam z nawiązką wyczerpującą podróż. Oczywiście podczas sześciodniowego pobytu nie obyło się bez pracy.

Do każdego z występów przygotowywaliśmy się z wielkim zaangażowaniem, by zaprezentować się z jak najlepszej strony. Próby robiliśmy w znajdującym się w przyhotelowym parku amfiteatrze, bo jedynie tam mogliśmy znaleźć odrobinę cienia, co przy temperaturze powietrza przekraczającej 35’C było sprawą niezwykle ważną. Główne koncerty odbywały się już w nieco bardziej komfortowej temperaturze, bo około godziny 21.00. Poprzedzał je przemarsz zespołów od hotelu w którym mieszkaliśmy około dwukilometrowym nadmorskim pasażem, do przypominającego starą fortecę amfiteatru. Oczywiście nasza orkiestra wraz z mażoretkami w rytmie marszowej muzyki prowadziła cały korowód, budząc podziw i zachwyt wczasowiczów.

 

Każdy koncert występujących w danym dniu zespołów to ok. godzina wspaniałej, pełnej niepowtarzalnych doznań rozrywki. Obok naszych zespołów , które zaprezentowały szereg utworów muzyki tanecznej i rozrywkowej oraz wspaniałe układy choreograficzne na scenie wystąpiły zespoły z Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogóry i Mołdawii, dzięki czemu mogliśmy poznać ich kulturę, folklor, zwyczaje i obrzędy, bawiąc się przy tym doskonale. Każdy z występów zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi brawami. Nie obyło się też bez gratulacji, wspólnych zdjęć, a nawet autografów. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że każdy z występów to ogromny sukces naszych zespołów.

W wolnym czasie staraliśmy się jak najwięcej korzystać z atrakcji oferowanych przez Złote Piaski, było więc plażowanie, kąpiele w morzu, spacery nadmorskim bulwarem. Pomiędzy występami udało nam się również wyjechać do pobliskiej Warny, gdzie oprócz zwiedzania miasta odwiedziliśmy miejscowe Delfinarium.

Czas pobytu minął bardzo szybko i nie bez żalu musieliśmy opuścić Złote Piaski. Wróciliśmy szczęśliwi, opaleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Dla nas wszystkich była to wspaniała przygoda, którą zapamiętamy na całe życie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, za przyczyną których mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu kulturalnym, w szczególności zaś Wójtowi Gminy Szumowo panu Jarosławowi Cukierman za dofinansowanie kosztów pobytu.

Organizatorem wyjazdu był Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie.

Galeria obrazów

Dyrektor GOK

Mirosława Gwardiak