zdjęcie z pojedynkuNiezwykłe spotkanie w Zespole Szkół w Szumowie
7 grudnia 2015 r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie – odwiedzili nas sportowcy, którzy odnoszą sukcesy na paraolimpiadach: panowie Arkadiusz Jabłoński, Grzegorz Pluta i Radosław Stańczuk. Współpracują oni z Fundacją „Akademia Integracji”, która była organizatorem tego spotkania. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli możliwość wysłuchania tragicznych historii, które spowodowały, że zdrowi, sprawni ludzie musieli nauczyć się żyć na wózkach inwalidzkich. W podziw wprawiały wszystkich umiejętności tych mężczyzn. Obserwowali ich podczas pokazu szermierki, ale też mieli możliwość obejrzenia prezentacji o umiejętnościach niepełnosprawnych sportowców. Opowieści o odwadze, tytanicznej pracy i ogromnym uporze tak potrzebnych, żeby spełniać – wydawałoby się – nieosiągalne marzenia, wywoływały w słuchaczach zainteresowanie i niedowierzanie.
Podczas spotkania był czas na chwilę sportowej zabawy. Uczniowie poznali podstawowe zasady szermierki. Wybrane osoby uczyły się walczyć szpadą, a następnie rozegrano miniturniej z udziałem dziewcząt i chłopców. Uczniowie pełnili również rolę sędziów. Niektórzy popróbowali walki na wózkach.
Po zakończeniu turnieju wicedyrektor pani Anna Dąbrowska – Komor podziękowała gościom za cenną lekcję życia. Wraz z wolontariuszami SK Caritas wręczyła mistrzom drobne upominki, a wszyscy słuchacze podziękowali szermierzom owacjami na stojąco. Miłym akcentem było rozdawanie autografów i zdjęcia pamiątkowe z tymi niezwykłymi ludźmi.
Dzięki spotkaniu zrozumieliśmy, że zawsze trzeba być rozsądnym, przezwyciężać strach i podążać za marzeniami. Nie odpychajmy od siebie ludzi niepełnosprawnych, nie oceniajmy innych po wyglądzie i pamiętajmy, że liczy się to, co człowiek sobą reprezentuje.

Dorota Lubiejewska, Grażyna Jastrząb

Galleria