Michał Ogórek jest autorem  takich książek jak: „Przewodnik po Polsce”, „Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na cały rok”, „Poczet królów polskich”. Współautor (wraz z Iloną Morżoł) „Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL”,  (z profesorem Jerzym Bralczykiem) „Kiełbasa i sznurek”, (album ze zdjęciami Zenona Żyburtowicza)  „Z prądem i pod prąd” oraz  “Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas”.

Biblioteka Gminna w Szumowie  miała zaszczyt gościć znanego szerokiemu gronu Polaków dziennikarza, felietonistę, satyryka, krytyka filmowego i autora książek – Michała Ogórka.
Impreza odbyła się w dniu 16 czerwca 2016 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Szumowie. Na spotkanie przybyli uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Szumowie oraz mieszkańcy gminy Szumowo (150 osób).

Nasz gość powiedział, że zawsze chciał być dziennikarzem, choć czasy, w których zaczynał swoją pracę, nie były łatwe. Wszechwładna cenzura zmuszała do pisania o sprawach istotnych w sposób zawoalowany. Paradoksalnie przyczyniło się to do wysokiego poziomu polskiego dziennikarstwa.

Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych faktów z życia prywatnego jak i zawodowego naszego gościa. Pan Michał opowiedział też zgromadzonym o swoich doświadczeniach z filmem. W 2009 roku  redagował komentarz do filmu  dokumentalnego „Królik po berlińsku” a w 2013 roku był konsultantem scenariuszowym filmu fabularnego "Chce się żyć" – ciepłego i wzruszającego filmu Macieja Pieprzycy, który zainspirowała prawdziwa historia chłopca z porażeniem mózgowym. Film zebrał zasłużone laury na festiwalach całego świata.  Licznie zgromadzona publiczność zadawała różnorodne pytania, na które gość chętnie odpowiadał.

Potem nadszedł czas na autografy, podpisywanie książek oraz sesję fotograficzną Mam nadzieję, że Michał Ogórek będzie miło wspominał spotkanie, nam na pewno pozostanie ono w pamięci.  Spotkanie z felietonistą przebiegało w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Po spotkaniu Pan Michał zwiedził nasza bibliotekę, gdzie spotkał się z Panem Jarosławem Cukiermanem – Wójtem Gminy Szumowo i innymi gośćmi.