Zgodnie ze szkolną tradycją 7 października 2016 roku w Gimnazjum w Szumowie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych.

W uroczystości, która odbyła się na sali gimnastycznej, wzięli udział Dyrektor Zespołu Szkół w Szumowie Bożena Kosobudzka, wicedyrektor Anna Dąbrowska-Komor i cała społeczność szkolna.

Uczniowie klasy I a i  I b ustawili się w szpaler wzdłuż dekoracji, zajmując tym samym centralne miejsce podczas akademii. Następnie poczet sztandarowy wprowadził flagę państwową. Wówczas Pani Dyrektor skierowała do pierwszoklasistów ciepłe słowa powitania, a jedna z uczennic klasy II zapewniła, że  starsze klasy przyjmują ich do grona gimnazjalistów. W kulminacyjnym momencie, uniósłszy prawe dłonie, w skupieniu i z pełną powagą pierwszoklasiści wyrecytowali tekst przyrzeczenia, by na zakończenie słowem „Ślubujemy!” potwierdzić, że będą uczniami godnymi naszej szkoły i że zawsze będą się starali być „chlubą rodziców, nauczycieli i środowiska lokalnego”.

Po tej wyjątkowej dla klas pierwszych uroczystości odbyły się nie mniej ekscytujące „otrzęsiny”. W kilku konkurencjach reprezentanci obu klas musieli wykazać się zręcznością, sprawnością fizyczną i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Losowo wybrani uczniowie rywalizowali w biegu w workach, w nadmuchiwaniu balona, „łowieniu” jabłek, biegu z jajkiem, jedzeniu na czas oraz pełnym ekspresji tańcu z wychowawcą. Nad przebiegiem wszystkich konkurencji czuwała pani Lidia Radwańska.

Na zakończenie jury, w składzie którego zasiadła pani Magdalena Staniaszek wraz z dwiema uczennicami starszych klas, ogłosiło werdykt: zwycięstwo klasy I b. Jednakże wszyscy zasłużyli na słowa uznania.

To była nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim próba charakterów i świetna zabawa.

                                                                                                                                                                Z życzeniami wielu szkolnych sukcesów dla swych wychowanków –
                                                                                                                                                                Ewa Kozłowska-Żukowska
                                                                                                                                                                Dorota Lubiejewska