GMINNE OBCHODY 93 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA 2011 r.


Cóż ja uczynić mam, Polsko dla Ciebie”- ten piękny fragment znanego wiersza patriotycznego był mottem przewodnim tegorocznych obchodów 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej gminie Szumowo. By uczcić pamięć Tych, którzy bronili naszej polskości, naszej tradycji i kultury, którzy zginęli, byśmy my, młode pokolenie mogli żyć, uczyć się i pracować w wolnej Polsce w uroczystości wzięły udział władze samorządowe, kombatanci, strażacy, policja, przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń, nauczyciele, młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszej gminy. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta celebrowana przez proboszcza naszej parafii księdza Sławomira Grodeckiego. Następnie w uroczystym pochodzie, przy dźwiękach marszowej muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Szumowo pod batutą kapelmistrza pana Krzysztofa Witkowskiego wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie dbyła się dalsza część uroczystości. Jej głównym punktem było złożenie wiązanek kwiatów na Grobie Poległych za Wolność Ojczyzny przez delegacje jako wyraz pamięci i szczególnego podziękowania za dziedzictwo, które nam zostawili, za wolną i niepodległą Ojczyznę.
Coroczne obchody święta niepodległości stanowią swoistą lekcję historii i patriotyzmu. Poprzez udział w tych uroczystościach wyrażamy nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, którzy po to byśmy my mogli żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie oddali to co mięli najcenniejsze – życie.

 

Galeria zdjęć