Zdjęcie ze spotaknia autorskiego w bibliotece w Szumowie.W piątek 17 listopada 2017 r. w Bibliotece Gminnej w Szumowie- pełniącej funkcję biblioteki powiatowej – miało miejsce wyjątkowe spotkanie z autorką wierszy i opowiadań dla dzieci Agnieszką Frączek. Na to spotkanie przybyły dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.

 

 

     Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i  leksykografem, a przede wszystkim  poetką.   W swojej twórczości dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie i kulturze słowa, rozprawia się z błędami językowymi a wszystko to podane w dowcipnej i przystępnej dla dzieci formie Pisze już 15 lat i od tego czasu powstało około 80 książek dla dzieci. Pani Agnieszka za swoją    twórczość    została    uhonorowana    nagrodą    Edukacja    2008    a    także przyznawanym przez polską sekcję IBBY, wyróżnieniem Duży Dong oraz nagrodą im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.  Bardzo wiele wierszy Agnieszki Frączek znajduje się w podręcznikach dla najmłodszych klas szkół podstawowych.
     Spotkanie miało formę spontanicznego dialogu pomiędzy autorką i zebranymi dziećmi. Pisarka w błyskawiczny sposób nawiązała kontakt z maluchami, chętnie odpowiadała na ich pytania ale równie chętnie kierowała pytania do nich. Autorka w sympatyczny, ciepły sposób czytała dzieciom fragmenty swoich wierszy, wspólnie z nimi tropiła błędy językowe jakie najczęściej zdarza się nam popełniać na co dzień.  Podczas spotkania poetka opowiadała o swoich inspiracjach: wyobraźni, życiu i języku polskim, którym uwielbia się bawić. W mistrzowski sposób wyrecytowała dzieciom kilka swoich wierszy ( „Ja w takich warunkach pracować nie mogę”, fragmenty  "Za płotem z ostów”)
    Pani Agnieszka jest  też miłośniczką kotów, które wielokrotnie są  bohaterami jej utworów.  Siedem lat temu na wakacjach wraz z rodziną uratowała  kotkę z jej pięciorgiem kociąt. Część z nich znalazła nowe domy, dwa zamieszkały z państwem Frączek. Obecnie Pani Agnieszka jest właścicielką 7 kotów a to zdarzenie było inspiracją do napisania książki „Kotostrofa”
    Jedna ze swoich ostatnich książek poetka poświęciła Julianowi  Tuwimowi  „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą?”. Opowieść o Julku – niezłym ziółku Są to  wspomnienia najbardziej zabawnych momentów z dzieciństwa znanego poety Juliana Tuwima. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że mały Julek był bardzo pomysłowy i twórczy. Budował skomplikowane, do niczego niesłużące  maszyny  i urządzenia,  hodował zaskrońce i jaszczurki w pudełku. Autorka bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o młodych latach tytułowego Julka, o jego dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach, a także o nieokiełznanej fantazji, dzięki której mały rozrabiaka wyrósł na wielkiego poetę.
    O tym jak bardzo podobała się naszym czytelnikom twórczość  Agnieszki Frączek świadczą  kupowane przez  dzieci książki, do których autorka po spotkaniu wpisywała dedykacje i autografy. Z pewnością będzie to dla nich niezwykła pamiątka, a czytając w swoich podręcznikach do języka polskiego teksty Agnieszki Frączek, będą mogły przypomnieć sobie spotkanie z ich autorką, w którym dzięki naszej bibliotece mogły wziąć udział.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.