Informacje Gminnej Biblioteki w Szumowie

Jedną z tradycji wielkanocnych jest zwyczaj wykonywania i święcenia  palm na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień.
Dawniej na wsi wierzono, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem.
W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.
 
W miniony czwartek, 30 marca panie z terenu gminy Szumowo wzięły udział w warsztatach z zakresu tworzenia palm wielkanocnych zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie. Na zajęcia prowadzone przez panią Elżbietę Bagińską przybyło 17 mieszkanek gminy.

zdjęcie z występu w bibliotecveW poniedziałek 27 marca Biblioteka Gminna w Szumowie miała przyjemność gościć Barbarę Ciwoniuk – autorkę książek, piszącą głównie dla nastoletnich czytelników. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I i II Gimnazjum w Szumowie wraz z nauczycielami. Pani Barbara opowiedziała o początkach swojej kariery pisarskiej, inspiracjach literackich oraz pierwowzorach postaci, które kreuje w powieściach. Wcześniej pracowała zawodowo, a od kilku lat oddaje się zajęciu, które naprawdę lubi, czyli pisaniu. Na swojej stronie internetowej zamieściła wpis:

zdjęcie Małgorzaty FlisW środę 16 marca Biblioteka Gminna w Szumowie gościła panią Małgorzatę Flis, ilustratorkę książek dla dzieci, która przyjechała na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami – uczniami klasy trzeciej Szkoły podstawowej w Szumowie i dziećmi z klas III – IV Szkoły Podstawowej w Srebrnej.

Małgorzata Flis studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa i rysunku uczyła się w pracowni Zbysława Maciejewskiego. Dyplom w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku. Uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe. Jako grafik-projektant pracuje dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizację firm. Stworzyła m.in. ilustracje do takich książek jak: „Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski dla dzieci”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”, „Gwizdek i śniegowa kula”, „Gwizdek nie chce spać”, „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”.