O swoim debiucie literackim, twórczości, zainteresowaniach i planach na przyszłość opowiadała Pani Gaja Kołodziej na spotkaniu z gimnazjalistami z Gminy Szumowo w dniu 19 kwietnia 2013 r. O godz.12 w Bibliotece Gminnej w Szumowie. Kontakt z p. Kołodziej był możliwy dzięki pozyskaniu przez Bibliotekę Gminną w Szumowie środków unijnych na projekt „Tercet kulturalny (plastyka, literatura i teatr) w bibliotece”, którego częścią jest to spotkanie.

P. Gaja jest pisarką. Młodą, uzdolnioną osobą o licznych pasjach artystycznych. Od dziecka marzyła o karierze na scenie teatralnej, studiowała aktorstwo, by je potem świadomie porzucić dla literatury. Uznała, że taki wybór przynosi więcej możliwości twórczych, bo „ będąc pisarzem jest dla siebie autorem i reżyserem.” Jej przygoda z pisaniem zaczęła się na lekcji matematyki w drugiej klasie gimnazjum. Wtedy właśnie zrodził się pomysł napisania pierwszej powieści dla młodzieży.

Pisarka debiutowała w 2008 roku opowiadaniem pt. „Moje jedyne marzenie", które zostało opublikowane w zbiorze „7 kolorów tęczy". Każdy może pisać, trzeba tylko uwierzyć w swoje możliwości - powiedziała. Pani Gaja uchyliła rąbka tajemnicy: nigdy nie była prymuską z języka polskiego, ponieważ jest dyslektykiem i nie potrafi pisać bezbłędnie. Jak widać nie przeszkodziło jej to aż tak bardzo, aby zostać pisarką. A Pani Gaja jest najmłodszą osobą należącą do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Studiowała psychologię w Holandii, na praktyki zdecydowała się udać do Nowej Zelandii. W wolnych chwilach relaksuje się haftując i czytając książki.

Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej powieściom autorki, takim jak: „Wystrzałowa licealistka”, „Wystrzałowa maturzystka” , „Dar” i ostatniej powieści – „Księżniczka w blasku sławy i cieniu obsesji” .

Możliwość bezpośredniego kontaktu z autorką spowodowała, że dowiedzieliśmy się wielu rzeczy nie tylko związanych z kulisami pisarstwa Pani Gai, ale również nawiązujących do współczesnego wydawnictwa czy wreszcie ciekawostek o niej samej. Otwartość na publiczność, pogodne usposobienie, młody wiek, jak i niezwykłość naszego gościa nadały kameralnemu spotkaniu specyficznego klimatu, powodując tym samym wzajemne porozumienie obu stron.
Pisarka opowiadała również o tym, że nie potrafi pisać o wyznaczonej porze w konkretnych godzinach – jeśli nie ma nastroju ani pomysłu na pisanie to tego nie robi. Dowiedzieliśmy się także, że autorka rezygnuje z tematyki młodzieżowej i jej kolejne powieści będą przeznaczone raczej dla dorosłych czytelników.

P. Gaja Kołodziej ujęła nas swoją otwartością, spontanicznością i swobodą prowadzenia rozmowy. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali autografy autorki. Można było też kupić książki z dedykacją pisarki. Wszystkie książki pani Gai są dostępne w naszej bibliotece. Jeszcze tego samego dnia gimnazjaliści wypożyczyli wszystkie książki tej autorki.

Galeria obrazów