18 października w Bibliotece Gminnej w Szumowie gościł Wiesław Drabik autor ponad 100 książek dla dzieci. Mimo wczesnej pory na spotkanie przybyło 68 czytelników. Książeczki Wiesława Drabika od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Zorganizowana przez Gminną Bibliotekę impreza miała przybliżyć dzieciom sylwetkę tego bardzo popularnego i lubianego przez nich autora i tak się stało.

 

Wiesław Drabik urodził się 17 marca 1956 r. w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Na początku, poza studiowaniem, a potem pracą zgodną z jego wykształceniem, trudnił się tworzeniem ilustracji. Pan Wiesław zajmował się też budownictwem.

Pewnego razu odwoził córkę do szkoły. Dziewczynce przypomniało sie, że nie napisała krótkiego wierszyka – rymowanki, który miała zadany jako pracę domową i poprosiła tatę o pomoc. Pan Wiesław wymyślił wierszyk i to był właściwie początek jego kariery pisarskiej. Pierwszą książeczką,jaką napisał była „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”. Było to 16 lat temu.
Od kilku lat pan Wiesław odwiedza biblioteki, szkoły, przedszkola i księgarnie w całej Polsce. Widać, że naprawdę dba o kontakt z czytelnikami. Tak było też podczas spotkania w Szumowie. Pisarz bardzo szybko przełamał pierwsze lody w rozmowie z dziećmi, dzięki czemu bardzo aktywnie uczestniczyły one w spotkaniu. – Postaram się, żeby było wesoło, bo i moje książki są wesołe i śmieszne – powiedział. I tak właśnie było. Zadawał dzieciom zabawne zagadki. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były naklejki i zakładki do książek – Kto uzbiera ich najwięcej, dostanie w nagrodę książkę z moją dedykacją – poinformował. Mali goście rwali się do odpowiedzi, nie było pytania, które pozostałoby bez głośnego odzewu. Książeczkę z dedykacją otrzymał Jakub Święcki.

Przez cały czas trwania spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Sympatyczny pisarz wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadane mu pytania i oczywiście rymował. Ma do tego wyjątkowy talent. A na koniec każde z dzieci mogło kupić książeczkę z imienną dedykacją lub poprosić o autograf na zakładce lub obrazku.

Spotkanie z Wiesławem Drabikiem okazało się strzałem w dziesiątkę. Każda buźka była uśmiechnięta niezależnie od wieku i wykształcenia jej właściciela. Niezwykle żywiołowo i spontanicznie reagująca publiczność, złożona z dzieci z klas I – III każdy chciał być aktywny i pokazać się z jak najlepszej strony. Wiesław Drabik na zakończenie wpisał się do kroniki Biblioteki oraz, ku zadowoleniu licznie zgromadzonych uczestników spotkania, obiecał odwiedzić Szumowo w przyszłości.

Było Super !!!!
Dziękujemy Bardzo Panie Wiesławie i zapraszamy ponownie ...

  • Galleria