Wyjątkową noc z 16/17 maja br. przeżyli gimnazjaliści - uczestnicy „Nocy detektywów „ w Bibliotece Gminnej w Szumowie.
Cała przygoda rozpoczęła się 16 maja o 9 rano, kiedy to do biblioteki zawitał Krzysztof Petek. Wraz z bibliotekarką Panią Danutą Liżewską zwiedził naszą miejscowość, aby mógł przygotować ścieżki dla detektywów. W czytelni naszej biblioteki został założony sztab główny detektywów i rozpoczęły sie przygotowania, które trwały do godz. 17. Dokładnie o godz. 18 w murach naszej biblioteki pojawiła się gromadka naszych młodych czytelników z kocami, śpiworami i karimatami oraz sercem pełnym energii i przygód.
Głównym sprawcą owego spotkania był nasz specjalny gość podróżnik, organizator szkół przetrwania i pisarz książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży pan Krzysztof Petek. Otóż Petek w żadnej mierze nie mieści się w typowych wyobrażeniach dotyczących pisarza. Uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych, organizuje wyprawy i szkoły przetrwania dla młodzieży, podróżuje zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie, a także koncerty, akcje Noc w bibliotece czy Noc detektywów. Niesamowity facet, na spotkaniach pokazuje chwyty kung-fu WingTsun* i zdjęcia z wypraw survivalowych. Ciekawe, kiedy ten człowiek ma czas pisać książki.
- Nie przyjeżdżam tu robić wam krzywdy - zaczyna. - A nudzenie jest równoznaczne z krzywdzeniem rozmówców. Porozmawiajmy więc o paru ciekawych rzeczach... Tak zaczął spotkanie pan Krzysztof i przez dwie godziny rzeczywiście potrafił zająć całą grupę opowieściami, które często wywoływały głośny śmiech. Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści i oglądaliśmy masę zdjęć o wyprawach i niebezpiecznych przygodach. Wysłuchaliśmy rad jak przeprawiać się przez rwącą rzekę oraz jak można przetrwać w buszu. Dowiedzieliśmy się także, że dwie rzeki Amazonka i Rio Negro płyną jednym korytem przez wiele km. a ich wody, które mają różny skład chemiczny i zabarwienie są zamieszkane przez rożne stworzenia i roślinność a na całej wspólnej długości się nie mieszają. Amazonka posiada największe na świecie dorzecze (o powierzchni ok. 7 mln km²) Szerokość rzeki dochodzi w środkowym biegu do 20 km, zaś w biegu dolnym do 100 km.
Autor opowiadał też o tym jak powstają jego książki, skąd czerpie pomysły i jak wygląda organizowanie obozów przetrwania. Zapraszał też młodzież do udziału w nich.
Nasze spotkanie uatrakcyjniła wizyta funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie (Magdalena Koźluk, Adam Liżewski i Wojciech Ogórkowski), którzy zapoznali dzieci z pracą policjantów, przedstawili zasady bezpieczeństwa, utrwalili nam jak należy postępować w niebezpiecznych sytuacjach i pod jakie nr alarmowe dzwonić w razie potrzeby. Opowiadali o pierwszych czynnościach jakie są wykonywane na miejscu przestępstwa. Przyszli na spotkanie z walizką pełną narzędzi, którymi posługuje się technik kryminalistyki. Młodzież mogła je zobaczyć i posłuchać do czego służą. Jeden z policjantów tłumaczył, że każdy zostawia ślady: linie papilarne, zapachy, ślady DNA (kwas dezoksyrybonukleionowy) - czyli kod z żywych komórek organizmu (ślina, włosy). W dalszej części spotkania nasi uczestnicy mogli dobrowolnie poddać się badaniu daktyloskopijnemu, gdzie osobiście złożyli odciski swych palców i dłoni na dokumentach, które mogliśmy zatrzymać w bibliotece na pamiątkę.. Do składania swych odcisków, ustawiła się kolejka.
O godz. 21 podzieliliśmy się na 2 grupy (czerwoną i zieloną), gdzie każda grupa wybrała swojego dowódcę i pod okiem dorosłych opiekunów (którym były panie z biblioteki- Joanna Milewska i Danuta Liżewska oraz zaproszone do współpracy Panie :Jolanta Baczewska i Hanna Szabłowska) ruszyliśmy swoimi ścieżkami zagadek, aby dotrzeć do skrzyni ze złotem. Przed wymarszem na nocną eskapadę czekał nas jeszcze krótki kurs samoobrony do którego wszyscy uczestnicy podeszli bardzo odważnie, bo każdy chciał spróbować swych sił.
I tak z wypiekami na twarzy w późnych nocnych godzinach zaczęliśmy naszą pierwszą (mamy nadzieję, że nie ostatnią) przygodę. Każda z grup dostała kopertę z poleceniami i ruszyliśmy za śladem wskazówek, które prowadziły na żwirownię, do stacji paliw Orlen, poprzez ciemny cmentarz i las, w okolice kościoła i ulicami naszej miejscowości. Kapitan każdej z drużyn otrzymał kopertę ze wskazówkami. Dalsze ślady prowadziły nas wciąż w inne miejsca naszej wsi, gdzie wciąż czekały na nas dziwne i trudne do rozwiązania zagadki, chociażby zaszyfrowany nr tel do Tajemniczej postaci, ukryte klucze do dziwnych drzwi a to wszystko krok po kroku zbliżało nas do ostatniej zagadki, która skrywała sztaby złota. Śledztwo zakończyło się o 01.00 w nocy – wtedy to zwycięska drużyna znalazła SKARB a sztabami złota były przepyszne wafelki w złotych opakowaniach. Najważniejsza i tak była świetna zabawa i nocna wyprawa po naszej miejscowości.
Kapitanowie drużyn w nagrodę dostali książkę autorstwa naszego gościa. Można było również nabyć książkę, zdobyć autograf lub zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Wszyscy wrócili totalnie zmęczeni, ale i tak sam zadowoleni a emocje nie pozwalały uczestnikom zasnąć. Autor zaproponował więc oglądanie filmu detektywistycznego. Do snu młodzież ułożyła się prawie o brzasku wsłuchana w dźwięki gitary i głosu Pana Krzysztofa Petka. A kto nie był niech żałuje, bo co się dokładnie działo w nocnych czeluściach biblioteki zostanie naszą słodką tajemnicą.
- To spotkanie, to efekt opracowanego przed ośmiu laty systemu doprowadzania do książek, do biblioteki tylnymi drzwiami – podsumowuje autor. – Wielu młodych ludzi zraziło się do książek, bo podsuwa im się wyłącznie lektury obowiązkowe, które nie zawsze są lekkie i przyjemne. Próbuję im udowodnić, że czytanie może być wspaniałą przygodą.
Wszyscy zgodnie przyznali, że czas nie dłużył się ani trochę. Co więcej, wielu zastanawiało się nad dołączeniem do pana Krzysztofa podczas jednej z wypraw.
„Noc Detektywów" jest współfinansowana ze środków UEw ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów przez Lokalną Grupę Działania „Brama Na Bagna”. Tytuł operacji „Nowe oblicze książki i biblioteki”
Opinie uczestników spotkania
- Myślałam, że to będą godziny słuchania jakiegoś nudnego faceta – opowiada, gimnazjalistka. - Było wręcz odwrotnie. Pan Krzysztof mówił do nas, jakby był naszym kolegą, który opowiada swoje historie. Były to bardzo niezwykłe opowieści, którymi bardzo mnie zainteresował i zaciekawił mnie swoją osobowością i sposobem bycia. Jeszcze nigdy nie spotkałam takiego człowieka. Marzę, aby wybrać się na wyprawę z Panem Krzysztofem.
- W naszej bibliotece był po raz pierwszy i wszyscy byli zachwyceni. Petek agitował za robieniem czegokolwiek, szukaniem jakiejkolwiek pasji i hobby, byle by nie siedzieć w domu i nie dawać wciągnąć się w narkotyki czy przestępstwa.
- Była to noc niesamowita dla młodzieży . Mój syn był zachwycony panem Krzysztofem a zwłaszcza jego opowieściami... Będzie miał co opowiadać swoim kolegom ze szkoły.
Galeria