Popularna wśród dzieci postać ciekawskiej, brązowej małpki o imieniu George, stworzona przez małżeństwo autorów Margret i Hansa Rey, już od ponad 70 lat uczy i bawi najmłodszych na całym świecie. Małpka jest bohaterem nie tylko książek, ale także wielokrotnie nagradzanej serii animowanej oraz filmów fabularnych, a także przedstawień teatralnych. Jest psotna i jak tytuł wskazuje ciekawska, przez co często wpada w tarapaty, przysparza dorosłym i sobie kłopotów. Na zaproszenie Biblioteki Gminnej w Szumowie, w czwartek 12 czerwca 2014 r., ten pochodzący z Afryki, wszędobylski koleżka, złożył wizytę dzieciom w Szumowie.

Warsztaty poprowadziła pani Anna Uszyńska - przedstawicielka Wydawnictwa Modo w towarzystwie maskotki, będącej wierną kopią bohatera naszych warsztatów – Georga.
W spotkaniu brały udział przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Szumowie. Najmłodsi poznali historię lubianej małpki oraz liczne ciekawostki na jej temat. Pani Anna przeczytała dzieciom jedną z książek o naszym bohaterze „Ciekawski
George dostaje medal” i właśnie z tej historyjki dzieci dowiedziały się, że choć oficjalna nauka nie przyjmuje tego do wiadomości, to właśnie George, a nie Łajka, był pierwszym wysłanym w kosmos zwierzęciem – co więcej, w przeciwieństwie do swojej rywalki w kosmicznym wyścigu, naszemu naczelnemu udało się powrócić cało i zdrowo na powierzchnię Błękitnej Planety. Kosmiczne wojaże małpki stanowiły okazję do sprawdzenia wiedzy najmłodszych na temat układu słonecznego. Goszczące na spotkaniach dzieci poznały jednak również te bardziej prozaiczne przygody poprzednika Gagarina. Wrodzona ciekawość prowadzi go bowiem do licznych przygód, dzięki którym małpka poznaje zasady kierujące światem.
Wyświetlany dla dzieci odcinek serialu animowanego, przedstawiał wizytę małpki w bibliotece, podczas której zarówno George, jak też oglądające dzieci, poznały zasady według których porządkuje się książki.
Następnie dzieci przypominały sobie nazwy planet i w nagrodę otrzymywały medale, które samodzielnie projektowały medale. Po spotkaniu można było oczywiście nabyć książeczki o małpce. Dzieci mogły też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w rakiecie Georga.

Na spotkaniu dzieci bawiły się wspaniale. Jest to z pewnością w dużej mierze zasługa opowiastek stworzonych przez małżeństwo Rey, które nie tylko bawią, ale również przekazują wiedzę w przystępny sposób. Książki o Ciekawskim Georgu i jego przygodach znajdują się w Bibliotece Gminnej w Szumowie - zapraszamy do wypożyczenia.

Galeria