"Modlitwa Francois Villon", "Ballada o niebieskim baloniku","Ballada starego kataryniarza", "Buty ,buty", "Ballada o głupcach" oraz „Ballada o Arbacie” - nostalgiczna pieśń o moskiewskiej dzielnicy, gdzie wychował się Bułat Okudżawa - to tylko niektóre z pieśni wykonanych w naszej bibliotece przez Anatola Borowika. Jego interpretacje ballad Okudżawy to profesjonalizm i wielki urok.
Od lat propaguje i przypomina twórczość swego Mistrza. Jest laureatem I i III Wszechrosyjskiego i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Bułata Okudżawy w Moskwie z 2011 i 2013 r. Wydał płytę z 21 pieśniami Bułata Okudżawy.
Anatol Borowik jest również niezwykłym gawędziarzem. Zebranej publiczności, z wielką przyjemnością, przybliżył postać genialnego Rosjanina. – Okudżawa wiele przeszedł. Jednak nie zachował w sobie ani złości, ani nienawiści. Jak sam mówił – najważniejsze dla niego pojęcia to: wiara, miłość i nadzieja, czyli największe cnoty człowieka dane mu przez Boga. Według Okudżawy człowiek z wiarą i nadzieją rodzi się, i umiera... Natomiast miłość powinna wypełniać każdy jego dzień. Powinna być obecna w całym jego życiu...I właśnie dlatego jego poezja jest bliska każdemu z nas. Pan Anatol ballady Bułata Okudżawy śpiewa z wielkim sercem. Niewielu jest na Podlasiu ludzi tak oddanych Okudżawie i potrafiących pięknie śpiewać jego ballady. Marzeniem pana Anatola było zorganizowanie w Polsce festiwalu pieśni Bułata Okudżawy i w tym roku ono się spełniło. W lipcu, w Hajnówce w dniach 13-17 lipca odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy. Jak powiedział nam Anatol Borowik, prezes zarządu Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „GRANIE BEZ GRANIC”, a także jeden z głównych organizatorów Festiwalu, Festiwal rozsławi nie tylko Hajnówkę, Podlasie i region, ale także Polskę. Zgodnie z ideą Stowarzyszenia Polska ma być otwarta i istnieć ponad granicami, łącząc ludzi a nie dzieląc. To jest szczególnie ważne w sytuacji napięć politycznych na świecie. Jak podkreślił pan Anatol, ogromna inicjatywa, jaką jest organizacja Festiwalu, nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego osób z całej Polski, za co serdecznie dziękował.
„Rozmowa z Bułatem” to piosenka autorstwa Zofii Pągowskiej z Warszawy (wiersz) i Anatola Borowika z Białegostoku (muzyka). Powstała w roku 2014 na 90 urodziny Mistrza Bułata. Tym utworem artysta zakończył koncert pieśni Okudżawy. Następnie zaśpiewał kilka utworów z własna muzyką do pięknych pełnych wrażliwości tekstów Anny Zajączkowskiej. Utwór „ Pożegnanie poety” z przygotowywanej płyty Anatola Borowika: "I jeszcze Wam cząstkę swej duszy zostawiam", autor zadedykował zmarłemu koledze z radia Białystok Wiesławowi Szymańskiemu.
- Jestem skromną poetką podlaską, nad której twórczością wielokrotnie pochylali się różni wykonawcy. W wykonaniu Pana Anatola jest jakaś siła i moc, która przenosi się na słuchaczy. Byłam dumna słysząc swoje wiersze śpiewane przez niego,chyba mogę tak powiedzieć,życząc mu wielu takich koncertów, na których zasłuchani odbiorcy będą jedną wielką rodziną. - tak napisała kiedyś Pani Anna Zajączkowska i coś w tym jest, bo Pan Anatol potrafi swoim głosem, urokiem osobistym i talentem zaczarować publiczność. Jego utwory są wykonywane bardzo profesjonalnie i z "duszą". Niech żałuje ten kto nie był.... Na koniec przytoczę kilka opinii uczestników tego koncertu:
... Półtorej godziny wyjątkowych przeżyć. Posłuchać trzeba i tyle. A trzeba, bo warto. Piosenki przeplatane opowieściami, podparte wiedzą i osobistymi kontaktami, m.in. z żoną Bułata Okudżawy....
... Byłam na tym koncercie i była to wspaniała uczta duchowa. Przyjechałam specjalnie z Zambrowa, aby nacieszyć zmysły cudownym głosem pana Anatola. Ten koncert na długo zostanie w mej pamięci. Czekam na kolejny z niecierpliwością...
... Jakże wspaniały był ten koncert. Przybliżył mi moje lata młodości kiedy tak bardzo fascynowałam się balladami Mistrza Bułata Okudżawy. Dobrze że jest ktoś kto tak pięknie i profesjonalnie przypomina Jego twórczość. Czekać będę na kolejne takie spotkania. Dziękuję bibliotece za organizacje takiego pięknego koncertu ...
Spotkanie było współfinansowane ze środków UE
Galeria obrazów