Niecodzienny koncert odbył się w piątkowy wieczór w Bibliotece Gminnej w Szumowie, gdzie pojawił się określany mianem barda, Jan Kondrak. W trakcie koncertu  zatytułowanego "Sztukmistrz śpiewa" artysta czarował publiczność słowem i muzyką tak, jak mało kto potrafi.

 

 

Tym koncertem Biblioteka Gminna w Szumowie zakończyła realizacje projektu „Nowe oblicza książki i biblioteki” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów przez Lokalną Grupę Działania „Brama Na Bagna”.

Tytuł recitalu - "Sztukmistrz śpiewa" - nie jest przypadkowy – nawiązuje do postaci legendarnego Sztukmistrza z Lublina, Jan Kondrak wykonał pieśni wymagające od śpiewaka "cyrkowych" niemal umiejętności. Koncert barda był powrotem do pierwotnych form muzycznych. Artysta swoim recitalem próbował uchwycić charakter występów śpiewaczych praktykowanych w dawnych „sztukmistrzowskich” czasach. Pomimo tego, że jedynym atrybutem, który pojawił się na scenie była gitara, bardowi udało się zaczarować widownię muzyką i słowami piosenek. Kondrak zachwycił publiczność niekonwencjonalnym i bardzo efektownym sposobem wykonania poszczególnych utworów. Biblioteczną przestrzeń bez trudu wypełnił głos o wyjątkowej trzyoktawowej skali. Śpiew artysty, to połączenie fantastycznego głosu z pięknymi, wartościowymi tekstami jego autorstwa.

Jan Kondrak to głos. Wielki głos. Największy co do skali i siły spośród polskich głosów bardowskich. Jest też cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych. Z recitalem "Sztukmistrz śpiewa" występował m.in. w Teatrze Starym w Lublinie oraz Teatrze Kamienica w Warszawie. Słusznie kojarzony z wyjątkową piwnicą artystyczną jaką jest Lubelska Federacja Bardów. Ma na koncie osiem płyt z LFB i tyle samo solowych dokonań. .Autor, kompozytor i wykonawca w jednej osobie, nagradzany na festiwalach w kraju i poza granicami, to postać charyzmatyczna,  świadoma otaczającego go świata. Potrafił bez trudu nawiązać kontakt z odbiorcami, pobudzić  do myślenia o sprawach bliskich każdemu z nas. Przedstawienie przebiegło w bliskim kontakcie z widownią, ze wspólnym śpiewaniem.

Na repertuar złożyły się pieśni napisane i skomponowane przez Jana Kondraka, a także utwory Edwarda Stachury, Stinga i wyjątkowe utwory tradycyjne ( np.Ataman ) Nie zabrakło również odniesień do twórczości Lubelskiej Federacji Bardów, z którą Kondrak od wielu lat jest związany. W wykonaniu barda usłyszeliśmy między innymi: ’Atamana”, „Bratki”, „Pola złota”, „Rosjanie”, „Jakżeś ty piękna” i wiele innych Całość jest w wymowie pozytywna i krzepiąca. Dodatkowo większość utworów poprzedzonych zostało przez muzyka krótkim często żartobliwym wstępem, licznymi anegdotami dotyczącymi na przykład okoliczności powstania tekstów, czy ich wartości. Dzięki temu publiczność mogła poznać kulisy zdobytej przez artystę nagrody na Krajowym festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Mieszkańcy  Szumowa mieli szansę doświadczyć niezwykłego zjawiska artystycznego – koncert w wykonaniu lubelskiego barda Jana Kondraka porwał serca i dusze wszystkich bez wyjątku, którzy 11 lipca – pomimo okresu urlopowego- znaleźli się na sali w Bibliotece Gminnej w Szumowie. Bard zafundował publiczności pełną gamę emocji. Tego wieczoru dystans pomiędzy sceną a widownią został skrócony nie tylko o długość mikrofonu. Słowem mówionym i śpiewanym, jedynie w towarzystwie gitary i świateł, Jan Kondrak wywoływał uśmiech, zachwyt i refleksję.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że takie popisy Sztukmistrz będzie miał okazję dawać częściej.

Piękny występ. Utwory Pana Kondraka, które zapadły mi głęboko w serce. Wspaniały artysta. Występ kameralny, sympatycznie przygotowany- DZIĘKUJĘ że mogłam tam być!!!

Jacek Kaczmarski napisał – „Jako wykonawca własnych utworów Kondrak wydaje mi się potomkiem ukraińskich „Didów” przemierzających z teorbanem stepy i wyśpiewujących swoje tęskne, niepokojące wróżby.  Jest w nim jakiś piękny, „kresowy” rys, w pełni prawdziwy, nie mający nic wspólnego z marketingową, „cepeliową” ludowością, której tak wiele na rynku środków masowego przekazu.

Kondrak jest rzadkim ptakiem. Cenię Go, podziwiam i szanuję.”

Jan Poprawa o Janie Kondraku (Trzynastu poetów, Wydawnictwo MCDN Kraków 2003):

„Jan Kondrak jest mężczyzną obdarzonym fantastycznym głosem. Głos Kondraka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Przez czas jakiś, ze względu na blask, siłę i wyjątkową skalę(zwłaszcza górne rejestry) porównywany bywał do głosu Czesława Niemena…Nagrany przezeń Ataman, stylizowany na pieśń kozacką – to dzieło nie tylko wybitne, ale i charakterystyczne: tak się dziś w Polsce nie śpiewa, bo się dziś tak śpiewać nie potrafi. Tylko Kondrak potrafi.”

Galeria